Ana Sayfa / Yurt Dışı Gezi Önerileri / Uzak Doğu / Hong Kong / Hong Kong Uzak Doğu’da Kapitalizm’in Başkenti…

Hong Kong Uzak Doğu’da Kapitalizm’in Başkenti…

 

 

Hong Kong Uzak Doğu’da Kapitalizm’in Başkenti…

Hong Kong Uzak Doğu’nun gelişmiş kapitalizm merkezlerinden biri. Mekan çok dar olduğu için dikine gelişmiş bir şehir karşılıyor sizi. Evler inanılmaz yüksek, yollar neredeyse her yerde üç, dört katlı. Yürüme yolları bile yerden gitmiyor o derece düşünün. Otobüsler, tramvaylar hep iki katlı. Katların şehri desek yeri vardır.

Nemli bir havası var. Ada olduğu için güzel bir denizi var. Denize girmenizi öneririm.

Hong Kong bir kaç adacıktan oluşuyor. Bu adacıkların arasında metro dahil bir çok toplu taşıma aracı çalışıyor. Adalar; Lantau, Kowloon, Hong Kong.

Neden Hong Kong’a gidelim?

Uzak doğuda kapitalizmin başkentini görmeden olmaz. Mutlaka oralara gitti iseniz ziyaret edin derim.

Vize gerekli mi?

Hayır Hong Kong’e girmek için Türk vatandaşlarına vize gerekmez.

Nasıl gidilir?

Kara yolu var mıdır bilmiyorum. Biz Shangai’den uçak ile geçtik. Uçak rahattı. Shangai gezi notu için http://www.gezionerileri.com/shanghaigezinotlarim/ tıklayabilirsiniz.

Havaalanından Şehre Nasıl Ulaşılır?

Havaalanın çıkışında otobüslerle rahatlıkla şehre ulaşabilirsiniz. Çıkmadan hava alanından içine para yükleyebileceğiniz toplu taşıma kartı almanızı öneririm.

Şehirde Ulaşım;

Şehirde ulaşım için çok fazla seçeneğiniz var. Metro, otobüs, gemiler ve tramvay. Metro çok pahalı, otobüs gemi ve tramvay’ın fiyatları normal.

Ne yenir ne içilir?

Hong Kong’da yeme anlamında zorlanacağınızı düşünmüyorum. Helal yemek bulmak kolay. Müslüman yaşayanlar bayaca var. Özellikle Victoria parkın hemen yanında bulunan cami’nin etrafında pek çok helal yemek satan yer bulabilirsiniz. Çoğu da Türk zaten. Biz İstanbul Express’de yedik çok lezzetli idi. Ama bu ülkede en çok yemeğe para vereceksiniz bu kesin. http://www.openrice.com/en/hongkong/restaurant/wan-chai-istanbul-express-turkish-restaurant/14832

Ayrıca seyahatlerde Helal yemek önerilerimiz için http://www.gezionerileri.com/seyahatlerde-helal-yemek-problemleri-icin-8-oneri/ tıklayabilirsiniz.

Kaç gün kalınır?

3 gün rahatlıkla yeter.

Şehirde olmaz ise olmazlar:

Denize girmeden, tekne turu yapmadan ve Kawloon’da Avenue of Stars’da yürümeden gelmeyin derim.

Gezilecek Yerler;

Ve gelelim gezilecek yerlere;

1- Victoria Zirvesi: 

Hong Kong’un en yüksek yerlerinden biri mutlaka bu tepeden Hong Kong’u izlemelisiniz. Eski bir tramvay ile çıkabileceğiniz gibi oraya direk çıkan otobüslerde var. Otobüs ile çıkıp tramvay ile inebilirsiniz. İki manzarayı da görmüş olursunuz. Hem de tramvayda binişte çok sıra oluyor ondan kurtulmuş olursunuz.

 

 

2- Kawloon Caddesi:

Hong Kong’un en çok ziyaret edilen caddelerinden bir tanesi. Alışverişin göbeği de denilebilir. Kawlon adasında bulunuyor. Otobüs, Metro ile kolayca ulaşabilirsiniz.

 

 

3- Kawloon Cami ve Kawloon Park: 

Kawloon caddesi üzerinde müslümanların yoğun olarak yaşadıkları bulundukları mekan. Cami de değişik bir kültürle yapılmış halı beklemeyin.

 

 

4- Wong Tai Sin Tapınağı: Kawloon’a yakınlarında budist tapınaklarının güzel bir örneği.

 

 

5- Tsim Sha Tsui: Hong Kong’un meşhur manzarasını izleyebileceğiniz güzel mekanlardan biri. Mutlaka alışveriş merkezinin tepesine çıkın.

 

 

6- Avenue of Stars : Los Angeles’daki Hollywood’unun rakibi. Mutlaka yürümelisiniz. Kendi starlarının isimleri yerlere yapılmış.

 

 

7- Soho Bölgesi: Gece Hayatının olduğu bir bölge mekanlar içkili ama görülmek için gidilebilir.

 

8- Clock Tower: 

Hong Kong’un merkezi yerlerinden birisi. Avunue of Stars’a çok yakın. Kawloon Adasında.

9- Deniz;

Eğer bir adada iseniz mutlaka denize girmelisiniz. Hong Kong’da ki denizi şiddetle tavsiye ediyorum. Times Square’in hemen üst tarafından otobüsler ile çok yakın kime sorsanız söyler. Gittiğinizde hem çarşısını gezin hemde denize girin şahane. Soyunma kabinler ve duşlar mevcut ve temizliği fena değil.

Şimdiden iyi yüzmeler. ( Yazarken bile canım çekti denizi)

 

10- Times Square:

Hong Kong’un merkezlerinden biri. Tabi çok büyük bir meydan aramayın o kadar yer yok zaten. Çok büyük bir alışveriş merkezinin olduğu bir yer etrafında ki sokaklarda da yoğun dükkanlar var. Canlı ve Apple store’un da bulunduğu bir cadde.

 

11- Gece Pazarları: 

Ben açıkçası pek bir şey bulamadım ama görmek isterseniz gidebilirsiniz. Kawloon adasında.

Hong Kong’dan bu kadar bizim buradan sonraki rotamız Japonya Osaka oldu.

Şimdiden sizlere iyi gezmeler…

Cansu KARADAĞ

Yorum

  1. Merci pour le partage.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.