Ana Sayfa / Video Önerileri / Dünya’nın En Temiz İklimi Bhutan…

Dünya’nın En Temiz İklimi Bhutan…

Bhutan Başkanın Bhutanı anlattığı TED konuşması izlerken çok etkilendiğimi belirtmeliyim. Bu kadar küçük bir ülkenin bu kadar büyük değer oluşturması beni çok etkiledi. Hayyatta anlatmak istediğim tam da bu illa değer üretmek için para’ya ihtiyacımız yok. Para mutlaka olmaz ise olmaz ama tek şart değil.

Video biraz uzun sonuna kadar izlemenizi ve bu güzel ülkeyi tanımanızı isterim.

Video’dan bir kaç konu başlığınını Tshering TOBGAY’ın direk ifadeleri ile aktarmak istiyorum; Devamı videoda mutlu seyirler…

 

Bhutan, Himalayalarda bulunan küçük bir ülke. Shangri-La olarak anılırız, kalan son Shangri-La olsa bile. Fakat şunu söyleyeyim, biz Shangri-La değiliz. Ülkem sadece koca bir manastırdan ve mutlu keşişlerden oluşmuyor. Gerçek şu ki biz 700.000 kişiden oluşan dünyadaki popülasyonu en büyük iki dev -Çin ve Hindistan- arasına sıkışmış bir ülkeyiz. Gerçek şu ki; küçük, gelişmemiş bu ülke hayatta kalma mücadelesi veriyor. Şu anda iyiyiz, hayattayız. Aslında, gelişiyoruz ve gelişmemizin sebebi olağanüstü liderler tarafından yönetilmemiz. Aydın hükümdarlarımız, tamamı iyi yönetim kapsamında yer alan sosyal gelişmişlik, çevresel sürdürülebilirlik, kültürel koruma ile bağlantılı olarak ekonomik büyümeyi dikkatlice dengeleyerek yorulmaksızın ülkemizi geliştirmek için çalıştılar. Biz, gelişmek için bütüncül yaklaşıma “Büyük Milli Mutluluk” veya GNH diyoruz. 1970’lerde, 4. kralımız Bhutan için Büyük Milli Mutluluğun, Gayrisafi Milli Hasıladan (GSMH) daha önemli olduğunu duyurdu.

O zamandan bu yana, Bhutan’daki tüm gelişmişlik, insanların mutluluğunun ve refahın geliştirilmesini amaçlayan, GNH ile güç kazandı.

Ama bunu söylemek yapmaktan daha kolay, özellikle de dünyanın en küçük ekonomilerinden biriyseniz. Tüm GSMH’miz iki milyar dolardan daha az. Biliyorum burada bulunanlardan bazılarınız bundan daha büyük kıymete sahip kişisel olarak, bizim ülke ekonomimizin toplamından.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Türkiye’de Görülmesi Gereken 38 Yer. Mutlaka İzleyin.

Yazdır / PDF Merhaba, Videomuzda size Türkiye’de görülmesi gereken 38 yeri sergilemeye çalıştık mutlu seyirler… …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.