Ana Sayfa / Yurt Dışı Gezi Önerileri / Araba İle Balkanlar Turu

Araba İle Balkanlar Turu

Merhabalar ben Bilal. Eşim Şule ve kızımız Nisa ile çıktık bu tura.

Böyle platformlarda yazdığım ilk yazım. Sürç-i lisan eylersem affola.

Aslında yazmayacaktım ama programı yaparken reel ücretlere-rotaya genel bilgilerle ilgili pek bir şey bulamadığım ve “Bir eser yarat ve bir yerlere koy! Mutlaka birine ışık tutacaktır.” Gibi bir söz okuduğum için yazmaya karar verdim.

Gidince nereleri gezmeniz ve ne yemeniz gerektiğiyle ilgili pek bir şey yazmayacağım. Çünkü bu sitede dahil olmak üzere bunlarla ilgili birçok blog&vlog internette mevcut.

Öncelikle kısaca kendimden bahsedeyim. Ben kendimi bildim bileli sırt çantasıyla-motosikletle-arabayla genelde çadır konaklamalı Türkiye içinde geziler yapıyordum.

Eşimle tanışınca başta motosikletle, Nisa’nın gelmesine yakın, şimdilerde youtube’da yavaş yavaş Türklerinde yapmaya başladığı ve popülerlik kazanan vanlife dediğimiz, içerisini kendimizin tasarladığı ve yaptığı küçük bir karavanla vakit buldukça seyahat etmeye devam ettik.

Nisa Dünya’mıza girdikten sonra yolumuza onu da kattık. 3 aylıkken karavanımız’la Batum’u da kapsayan bir Karadeniz turu yaptık. Geçen senede Güneydoğu Anadolu turu yaptık.

Sonra Van’ımızı da dağıtıp sattık. 🙂 

Gelelim arabayla Balkanlar turumuza!

Rotamız;

Bursa– Kavala  600 Km. (7:30 saat) 1 gece kavala konaklama

Kavala-Selanik. 153km. 2 Saat

Selanik-Manastır-Ohri (Kuzey Makedonya’ya giriş) 300 Km. /4 Saat 2 gece Ohri’de konaklama.

Ohri- Tiran (Arnavutluğa giriş) 131km.  2,30saat. 1 gece tiranda konaklama

Tiran-İşkodra- Kotor (Karadağ) 204 km. 4 saat. 2 gece Kotor’da konaklama

Kotor- /Trebinje-Mostar (Bosna-Hersek) 200km. 3,30saat . Mostar’da 1 gece Konaklama

Mostar-Saraybosna 130 km. 2,30 saat / 2 gece Konaklama

Saraybosna / Piriştine (Kosova) / (Karadağ Komple Geçildi) 400km. 9 saat / 1 Gece konaklama

Priştine / Üsküp (Makedonya) 100km. 1,30 Saat. / 1 Gece Konaklama

Üsküp / Sofya (Bulgaristan) 250km. – 3,30 Saat. / 1 Gece Konaklama

Sofya-Pazarcık-Filibe(plovdiv)-Hasköy/Edirne (Türkiye) 311 Km. 3,30 Saat

Edirne-Bursa 400 km. 5 saat

Arabayla Balkanlar turunda nerelerde kaldık?

Aslında benim programım gittiğimiz yerlerde ucuz otel-hostel tarzı yerler bulup konaklamayı yerinde ayarlamaktı ancak gittiğimizde Yunan alfabelerini okuyamadığımızı fark ettik 🙂 birkaç yere sorduk düzgün bir yer bulamadık. Sonrasında bir otel ayarladık. Turumuzun en pahalı konaklamasıydı. 2 kişi oda-kahvaltı 59€. İnternet Otelde sağlıklı hale gelince sonraki 2 günün evini www.airbnb.com dan ayarladım. Diğer günler içinde sürekli bir sonraki günlerin evini kiralayarak ev olayını hallettik.

Ev daha geniş ve yaşam alanı fazla olduğundan hem bizim hemde Nisa için daha iyi olacağını düşündük ve oldu da. Airbnb evlerinin başka bir avantajı da yerel ev sahipleriyle konuşmak bilgi almak ve biraz daha içlerine karışmaktı.

Neler Yedik?

Yemeklerimizi genelde kendimiz yaptık.

Burdan çıkarken Metro-A101-Migros marketlerini dolaşarak karma bir  yiyecek bavulu oluşturduk.

Genelde konserveler, kuru gıdalar-çorba-rendelenmiş domates- salça-çerez, galeta, bisküvi vb. gibi atıştırmalıklar, 3-4 koli 1.5LT su ve yudum-TADA marka birkaç tane hazır yemek çeşidi aldık.

En önemli öğünümüz kahvaltı! Kahvaltı için küçük parçalar halinde vakumlattığım birkaç çeşit peynir-tereyağı- zeytin- reçel vb. kahvaltılık aldık. Tahin pekmez, normalde çok yemem ama çok iyi gitti kesinlikle tavsiye ederim. Hem enerji bakımından hem de sade veya ekmekle her türlü yenilebilmesi açısından müthiş oluyor =)

Soğuk zincir için çakmaktan çalışan araç buzdolabı kullandık. 2 tane icepack ve 1 tane 500 ml lik suyu dondurarak içine koyduk. Sürekli enerjiye takmadığımız halde bir sıkıntı olmadan soğuk soğuk seyahat ettiler.

Arabayla Balkanlar turu için gerekli evraklar?

Araç kendi üstünüzeyse ve vize varsa arabaya yeşil sigorta-kendinize de sağlık sigortası yaptırarak Yunanistan’dan giriş yapabiliyorsunuz.

Vizeniz yoksa istenilen belgeleri tamamlıyor ekstra olarak yeşil sigorta fotokopisi&aracın ruhsat fotokopisinin altına gideceğiniz rotayla ilgili detayları yazıyorsunuz. Ve başvurunuzu yapıyorsunuz.

Yunanistan ve Bulgaristan haricinde balkanlarda vize isteyen başka ülke yok (Bizim rotamızda).

Sınır kapılarında pasaportlar ve aracın yeşil vizesiyle geçiş yapılabiliyor.

*Kosova’da yeşil sigorta geçerli değil. Girerken 10€ bedelle sigorta yaptırılıyor.

*Bulgaristan’da otoyollar-yollar için vinyet denilen bir uygulama var. Gitmeden önce araştırdığımda gümrük kapılarında- benzin istasyonlarında- ve yerel posta idaresinde satıldığı yazıyordu.  Bende girdikten sonra bir benzinlikten alırım diye düşündüm. Ancak Kosova-Bulgaristan sınırından geçtikten yaklaşık 1 km. sonra vinyet aracı çevirme yapmış. Vinyetiniz var mı dedi, yok-benzinlikten alıcam dedim. Biz sizi şuan kontrol ediyoruz ve vinyetiniz yok, 35€ uyarı cezası var dediler. Abi dönüp alayım zaten 45 sn. mesafedeyiz kapıya dedim. Olmaz dediler ve cezayı karttan çektiler.
Bu tarz bir durumla karşı karşıya kalmamak için https://www.bgtoll.bg/tr/e-vinyet adresinden çok kolay bir şekilde e-vinyetinizi alın. Sistemlerinde hemen çıkıyor. Cezayla karşı karşıya kalmıyorsunuz. 1 haftalık vinyet ücreti 7,5€ =)

Arabayla Balkanlar turunda Sınır kapılarında sıkıntı yaşadınız mı?

20 adet giriş-çıkış yaptık. Hiçbir kapıda sıkıntı yaşamadık. Hatta bagajımız 1 kere Bosna-Karadağ kapısında Karadağ tarafında ve 1 kerede Türkiye’ye girerken açılıp öylesine bakıldı.

En’ler?

En sevdiğimiz yerler: Ohrid-Kotor-Mostar-Üsküp.

En zorlayan yol: Sarayposna-Priştine arası. Karadağ adına yakışacak derecede dağ ülke 🙂 Virajlı yollar, sürekli in-çık. 400 Km. 9 saat civarı sürdü.

Kaldığımız en güzel ev Üsküp’teki evimizdi.

Arabayla Balkanlar Turu Maliyeti?

-Maliyeti çıkartırken toplu çıkarttım.

Nisa’nın Pasaportu: 950₺ (Bizim Pasaportlarımız vardı.)

Vizeler: 180€ (Evraklarımız toplayıp kendimiz başvuru yaptık. Yetişkinler için 80€- Bebek için sadece hizmet bedeli 20€ ödeniyor.)

Mazot: 678₺+100€ (3300Km) (Tüm Balkanlarda ortalama mazot fiyatı 1,15-1,20€ arası değişiyor. Yunanistan’da 1,30€. Yunanistan haricindeki bir Euro bölgesindeyken alırsanız yerel para birimine dönüşteki komisyonu vermeyeceğiniz için daha uyguna gelmiş oluyor. Türkiye’den çıkarken dolu depoyla çıkmanız ve orada son alacağınız yerde ortalama Km. hesaplayarak almanız genel yakıt maliyetini düşürecektir.

Konaklama: 2000₺ ( Airbnb, Kredi Kartından TL olarak çektiği için TL yazdım)

Ceza-rüşvet: 55€ (Yola çıkarken Bosna Hersek polisinin rüşvetçiliğinden dem vuran çoktu, bizde nasibimizi aldık 🙂 20€ Polise rüşvet verdik. 35€’da yukarı da bahsettiğim vinyet cezası.)

Vinyet+Otoyol:  15€ (Bulgaristan vinyeti- Yunanistan’da ve bir kaç ülkede verdiğimiz 1-2€’luk otoban ücretleri.)

Yeşil sigorta: 300₺ (Araç için 2 haftalık sigorta bedeli. Bu bedel TURİNG tarafından belirleniyor. Tüm sigorta şirketlerinde standart. Detaylı bilgi için: https://www.turing.org.tr/uluslararasi-sigorta-yesilkart/ )

Sağlık Sigortası: 165₺ (3 kişi için 15 günlük)

Kosova sigorta: 10€ (1 Haftalık)

Market-gıda: 700₺ (Buradan götürdüklerimiz ve orda yiyip içtiklerimiz.)

Orada Harcanan: 320€ (Genel harcamalar)

Toplam:  680€+4800₺

TL Toplam: 9120₺ (Gittiğimiz tarihlerdeki € kuruna göre)

Arabayla Balkanlar Turu Genel Bilgiler?

 • Çeşitli ülkeler gezilip geçileceği için ülkelerle ilgili genel bilgileri, kullandığı para birimlerini ₺/€ değer karşılıklarına bakmanız ve çıktısını almanızda fayda var. Ben çıkartmıştım buraya da ekleyeyim.

 • Gezdiğimiz tüm Ülkelerdeki prizler bizim kullandığımız prizler gibiydi.
 • Yanınıza Euro olarak para alın, gittiğiniz yerlerde bozdurması daha kolay. Ve Ülkeden çıkarken yanınızdaki kalan yerel para birimiyle yakıt alın veya yeniden Euro’ya çevirin.
 • Detaylı bir gezilecek-görülecek yerler rehberi hazırlayın ve çıktısını alın.
 • Gezilecek yerlerle ilgili belgeseller-Vloglar (Belgesel tadında bir şeyler bulabilirseniz tarihi olarakta bilgi alabiliyorsunuz. Vloglar genelde bir önceki vlogu izleyerek oluşturulduğu için tamamen popüler yerlere odaklı oluyor), Çocuk içinde çizgi filmler indirin. Ve bir tablete veya telefonunuza yükleyin.  Yolculuk esnasında gideceğiniz yeri açıp izleyin.
 • Telefonunuza offline haritalar yükleyin. Ben ücretsiz olan “sygic ve maps.me” uygulamalarını yükledim ve haritaları indirdim. Ama maps.me offline olarak düzgün çalışmadı. Sygic hiç sorun çıkartmadı. Ayrıca google maps’in çevrimdışı harita özelliğini de kullandım. Gideceğim bölgelerin haritalarını indirdim. Çok sağlıklı çalıştı.
 • Yolculukta yemek için ve ara öğün geçiştirmesi olarak çerez-bisküvi vb. sevdiğiniz atıştırmalıkları muhakkak alın.
 • Offline çalışabilen müzik programı yükleyin. Sevdiğiniz Şarkıları indirin. Spotify yükledik. 3 ay ücretsiz =)
 • Kotor’da tekne turu yapın.
 • Arnavutlukta araba hırsızlığı çok oluyormuş. Bu yüzden konaklayacağınız yerin özel otoparklı olmasına dikkat edin.
 • Anlamadığım şekilde Kosova’da Google maps’in navigasyonu çalışmıyor. O’na güvenmeyin 🙂

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Herhangi bir sorunuz olursa buradan veya instagram: haritayok hesabından sorabilirsiniz. Umarım bir gün hayalimiz olan Nordkapp turumuzu da yapmak ve yazmak nasip olur. 🙂 Gezi Fotoğraflarımızdan bazılarıyla veda edelim. Ayrıca yolculuk  boyunca çok beğenerek içtiğimiz Caffe Bientt Kahvemizi de anmadan geçmeyelim. 

Sağlıcakla kalın.

Bilal Mekikçi

 

 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Paris Şehir Rehberi

Yazdır / PDF Paris denilince akla ilk başta moda, aşk, sanat kavramları gelmekte. Henüz o …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.