Ana Sayfa / Yurt Dışı Gezi Önerileri / Uzak Doğu / Shangai / Kalabalık Şehir Shanghai (Şangay) Gezi Notlarım

Kalabalık Şehir Shanghai (Şangay) Gezi Notlarım

Merhaba,

Bu sefer ki yazımda size Uzak Doğuyu anlatacağım. Uzak Doğunun hatta dünyanın önemli ekonomilerinden biri Çin’in en önemli şehirlerinden Shanghai / Şangay.

Shanghai’yi nasıl anlatsam diye düşündüğümde ilk aklıma gelen kalabalıklığı. Ben hayatımda bu kadar kalabalık bir şehir görmedim. Hani bizim ülkemizde stadyumda maç dağılır yada bir konser dağılır biz ne olmuş burada ne var deriz ya işte bu şehrin insanları sürekli bu şekilde yaşıyorlar. Bir anda ışıktan o kadar çok insan geçiyor ki kırmızı ışık süresince karşıya geçmek için uğraşıyorsunuz. Bu kadar insan üreyerek çoğalmış olamaz. Allah’u Teala Çin milletini kesinlikle fazla yaratmış bence.

Shanghai Çin’in en büyük ve gelişmiş şehirlerinden biri hatta başlıcası. Zengin, temiz bir şehir öyle anlatıldığı gibi pis ve kötü kokmuyor. Tabi yiyecekleri değişik, arada değişik kokular alıyorsunuz ama sürekli sokaklarda devem eden bir koku değil.

Çok kalabalık olmasına rağmen sokaklarda neredeyse hiç polis görmüyorsunuz. Hatta kaldığımız müddetçe hiç bir huzursuzluk ve olay ile karşılaşmadık.

Çin insanları sanırım komünizmin etkisi ile çok ruhsuz duruyorlar. Evet bir sorun yok ama uyuşmuş gibiler. Hayatımda bu kadar akıllı telefon kullanan ve sürekli kullanan bir millet daha görmedim. Ok Amerikada da çok kullanılıyor ama bunlarda abartı fazla. Metrolarda, yürüyen merdivenlerde telefonunuza bakmadan bininiz gibi şeyler yazmışlar.

Ülkede Facebook, google, instagram, youtube’a erişim yasak.  Ancak vpn yaparak erişim sağlayabiliyorsunuz. Onların bu saydığım platformların yerine aynıları ama kendi kontrollerinde olanları varmış onları kullanıyorlarmış. Öyle ki Facebook bir güncelleme yaptığında onlarda hemen Facebook’un muadilinde aynı geliştirmeyi yapıyorlarmış.

Neden Shanghai’ye gidelim?

Açıkçası özel gezilmek için gidilir mi bence gidilmez ama iş için oralara yolunuz düşmüş ise yada yakınlarında bir kaç şehir ayarlanabilirse evet görülmeye değer.

Vize gereklimi?

Çin Halk Cumhuriyetinden vize almanız gerekiyor. Normalde biz vizelerimizi genelde kendimiz alırız ama burada cesaret edemedik ve bir turizm firması aracılığı ile aldık. Prosedürü çok ve her zaman çalışmayan bir konsolosluğu var. Aracı firmada yok. Verdiğiniz ücrete ve vize türünüze göre evraklar çeşitlilik gösteriyor. Vizenin çıkması iki hafta kadar bir süreye yayılabiliyor. Bu sebeple vizeyi son dakikaya bırakmamakta fayda var.

Nasıl gidilir?

İstanbul’dan Türk Hava Yolları direk uçuyor ama önden bileti almazsanız biraz pahalı. Ben aktarmalı uçtum çok zor olmadı. Tavsiye ederim. İstanbul’dan Emirates ile Dubai (Muhteşem konforlu bir uçuştu). Dubai de 8 saat mola gene Emirates ile Shanghai ( Çok konforlu olduğunu söyleyemem ama fena da değildi.) 7 saatlik bir uçuşun ardından Shanghai de oluyorsunuz. Hava alanında kapıda biraz sorguluyorlar bu sebeple yanınızda kalacağınız otel rezervasyonu, dönüş uçak biletiniz ve ingilizceniz iyi değilse neden geldiğiniz, ne kadar süre ile kalacağınız nereden döneceğinizin yazılı olduğu bir kağıt verirseniz görevliye girişte daha rahat edebilirsiniz.

Havaalanından şehre nasıl ulaşılır?

Havaalında şehre metro var ama gece 22:00 de bitiyor. 22:00 den sonra otobüsler şehre götürüyorlar. Şehir ile hava alanı arası ciddi uzak. Havaalanına indiğinizde eğer saat 22:00 geçmiş ise taksiciler size otobüsün gelmeyeceğini boşuna beklediğinizi söylüyorlar. Öncelikle onlara inanmayın yarım saatte bir otobüs geliyor ama ben taksi kullanmak istiyorum derseniz mutlaka pazarlık edin çünkü pazarlık inanılmaz geçiyor ne rakam veriyorlarsa 1/10 fiyat verin.

Şehirde Ulaşım;

Şehirde her yere metro ile ulaşabiliyorsunuz çok gelişmiş bir metro ağı var. Günlük sınırsız bir kart alırsanız rahatlıkla her yere gidebilirsiniz. Ama dikkat 22:00 de metrolar bitiyor.

Ne yenir ne içilir?

Çin muhtemelen yemek anlamında sizi korkutacaktır. Ama bence çokta korkulacak bir şey yok derim. Müslümanlar yaşadığı için helal yemek satan yerler var. Biz http://www.brotherskebab.com/ da yemek yedik yeri biraz karışık ama çok yakınına metro gidiyor. Kısa bir yürüme ile ulaşabiliyorsunuz. Küçük bir dükkan ama hem helal hemde yemekleri lezzetli. Tavsiye ederiz. Tabi uzak doğuda onların kültüründe yemek yememenin bedelinin yüksek olduğunu unutmamak lazım. Ayrıca seyahatlerde helal yemek için sekiz önerimize de göz atabilirsiniz. Size yardımcı olacaktır. http://www.gezionerileri.com/seyahatlerde-helal-yemek-problemleri-icin-8-oneri/

Nerede Kalınır?

Biz People Square de kaldık. Ben kesinlikle tavsiye ederim. Eğer mümkün ise People Squre etrafında kalın 22:00 de metronun bittiği bir şehirde people square etrafında yürüyerek dolaşabileceğiniz bir sürü mekan var demektir.

Kaç gün kalınır?

Çok fazla gezilecek yeri yok. Bu sebeple 3 gün rahat rahat yeter.

Şehirde olmaz olmazlar:

Mutlaka people squre sonunda olan The Band’dan Shanghai manzarasını görün derim.

Gezilecek Yerler:

1- Yu Garden

2- The Band

3- People’s Square

4- Longhua Temple

5- Qibao Kasabası,

6- Nanjing Caddesi

7- Fake Market

Resimlerle Gezilecek Yerleri Anlatımı;

1- Yu Garden / Yu Yuhan Bahçeleri;

Uzak doğunun dokusunu yansıtan güzel bir yer. Hem çarşılar anlamında merkezi bir yer hemde hoş bir havası var. Yalnız çarşı gördüm alışveriş edeyim diye hemen başlamayın mutlaka pazarlık edin. Fiyatlar normalde 1/10 fiyatı  mutlaka 1/10 söyleyerek pazarlığa başlayın. Yu Garden’a metrodan line 10 ile gidebilirsiniz.

 

 

2- The Band : People Square’nin hemen sonunda Muhteşem Shanghai manzarası izleyebileceğiniz yer.

 

3- People Square: Shanghai’nin en kalabalık ve en gezilebilecek caddesi. Cadde üzerinde bir çok kişinin müzik eşliğinde spor yaptığını göreceksiniz.

 

4- Longhua Temple: Çin halkının çoğu Budist bu sebeple tapınaklar fazla. Onlardan biri Longhua…

 

5- Qibao Kasabası: Yerel kültürün hakim olduğu bir yer. Biraz yemek kokuları fena yapsada görülmeye değer.

 

6- Nanjing Caddesi: Shanghai’nin en elit caddesi. Tüm markaları bulabilir, ışıklı sokaklarında gezebilirsiniz.

 

7- Fake Market: Shanghai de ucuz alışveriş yapabileceğiniz İstanbul’un tahtakale Eminönü’sü diyebiliriz. Ama çok dikkat edin Çindir ucuzdur diye düşünmeyin. Mutlaka pazarlık edin 1/10 oranında fiyat verin. Arada kızdıkları da olacak tabi

Genel olarak Shanghai’den anlatacaklarım bu şekilde. Uzak doğu değişik bir kültür görmek isteyenler için tavsiye olunur tabi.

Sizin zihninizde uzak doğu nasıl bir yer? Gitmek ister miydiniz. Merak ediyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.

Cansu KARADAĞ

info@gezionerileri.com

Facebook: @gezionerileri

instagram: @gezionerileri

Google+ : @gezionerileri

 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

İtalya’nın Romantik Kasabası Lago di Nemi…

Yazdır / PDF Merhaba, Roma Seyahatimizde gezdiğimiz küçük, romantik kasaba Lago di Nemi. Roma’ya 21 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.