Ana Sayfa / Yurt Dışı Gezi Önerileri / Asya / Hindistan / Hindistan Süprizlerin Ülkesi…

Hindistan Süprizlerin Ülkesi…

Merhaba,

4 gündür Hindistan’dayız. Delhi, Agra ve Jaipuru gezdik. Hindistan enteresan bir ülke burada herkesin bildiği kurallar değil sadece kendilerinin koyduğu kurallar işliyor. Önce trafiğini anlatmak ile başlayayım. Trafiği anlatılmaz yaşanır resmen. Böyle bir trafik Türkiye de olsa herhalde her saniye birilerinin birbirini dövdüğünü yada öldürdüğünü duyabiliriz. Türk insanı Hintliler kadar sakin olamaz diye düşünüyorum. Trafikte; arabalar, bisikletli insanlar, motorlar,  hayvanlar, inekten tutun keçi domuz’a kadar herşey var. Ve tek kural korna ile yol alabilmek. Korna seslerinden feleğiniz şaşıyor. İstanbul’da ki hiç geliyor buradaki kornanın üstüne. Sanırım İstanbul’a gidince kafamı dinleyeceğim. Bu sebeple eğer Hindistan’a geliyorsanız bütün algılarınızın açık olduğundan emin olun.  Delhi de inanılmaz bir trafik var.

Gelelim açık hava hayvanat bahçesine Delhi de değil ama Agra ve Jaipur da hayvanlar ile iç içe bir hayat var. Bir anda önünüze bir maymun atlayabilir yada koca bir domuz ile bakışırken kendinizi bulabilirsiniz. İnekler ve köpekler onları hiç saymıyorum onlar bir zaman sonra zaten normalleşiyor. Yok gibi…

Alışverişe gelince genelde gittiğim yerlerde alışveriş etmeyi sevmem. Ama hatıra olsun diye bir şeyler almak istedim. Alışveriş edecekseniz mutlaka pazarlık edin neredeyse 1/6 fiyatına alabiliyorsunuz. Satıcı  600 rubi diyorsa siz mutlaka 100 verin baştan baya hayır diyecek ama yürümeye devam edin tamam deyip yanınıza gelecektir. Gelmediği de olabilir mi mutlaka oda risk artık. 😉

Şehirler arası ve şehir içi ulaşım’a gelirsek. Delhi de taktuklar ve metroyu kullandık. Çok trafik olduğu için metro iyi ama aman diyim 17:00 ila 18:30 arasında metroya binmeye kalkmayın. Keza bir sel içine kapılıp gidiyorsunuz. Kısa mesafeler için taktuklar güzel ve ucuz mutlaka pazarlık edin. Diğer Agra ve Jaipur da tur ile gittiğimiz için şehir içi ulaşım kullanmadık.

Hindistan da bir türlü akıl erdiremediğim bir durum var. Bir yanda Hilton vari geceliği 2000 tl oteller bir yanda açlık sefalet seviyesinde bir hayat. İnsanın bu uçurumu algılayabilmesi çok kolay değil.

Güvenliğe gelir isek sıkıntılı olduğu yerler ve saatler varmış. Keza o kadar çok sokakta yaşayan olduğunu düşünürsek buda normal. Çok şükür biz çok sıkıntılı bir durum yaşamadık.  (Yazının yukarıdaki kısmı Hindistan da iken kaleme alındı)

Agra ve Jaipur’a gitmek için Delhi’den Guruji Travels adında bir firmadan 10.000 rupiye tur ayarladık bize özel bir araba ile gezdirdi, rahat ettik bir sıkıntı çıkmadı. Tur ile Agra ve Jaipur’u gezip Delhi’ye geri döndük. Biz otelimizi Agra da ayarlamıştık.  ( Otelimizden memnun kaldık. http://www.booking.com/hotel/in/the-coral-court.html?aid=945180&no_rooms=1&group_adults=1 Linkten ulaşabilirsiniz.) Araç bizi akşam oraya bıraktı sabah gene Jaipur’a götürmek için almaya geldi. Delhi Agra arası 3,5 saat. Agra Jaipur arası 4,5 saat Jaipur Delhi arası 4,5 saat ama inanılmaz trafik olduğu için bizim yolculuk yaklaşık 6 saat sürdü. Ama şuan düşündüğümüzde Agra da tac mahali ziyaretten sonra çıkıp Jaipura gelip orada kalmak daha mantıklı olacaktı. Çünkü Jaipur da hem daha çok gezecek yer var hemde daha gelişmiş bir ortam var. Bizce bu lokasyonlar da Jaipur’da kalın deriz.

Neden gidelim?

Evet gerçekten gezilmesi zor bir ülke özellikle temizlik problemi olanlar için hiç kolay değil. Eğer ben çok zorlanırım derseniz. Kesinlikle bir turla gidin. O sizi gezdirsin. Keza turistik yerler çok temiz ve düzenli. Ama kültür açısından, medeniyetleri açısından kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Tavsiye ederim.

Vize gerekli mi?

Evet maalesef Hindistan’a bile vize gerekli. Gidenler orada kalıyormuş bu sebeple vize alınması gerekiyor. Ve turistik olarak tek giriş çıkışlı vize veriyor. Hakikaten son zamanlarda aldığım en zor vize diyebilirim. Enteresan bir siteleri ve süreçleri var. Ayrıntılar için Hindistan Vizesi yazıma göz atabilirsiniz.

Nasıl gidilir?

Türkiye’den direk olarak Delhi’ye 6 saatlik bir yolculuk ile Thy ile ulaşabilirsiniz.

Konaklama;

Delhide kaldığımız oteller;

http://www.booking.com/hotel/in/city-star.html?aid=945180&no_rooms=1&group_adults=1  Merkezi bir konumda idi. Otel fena değildi. Etrafı değişik biraz ama çok hareketli.

http://www.booking.com/hotel/in/metropolitan-new-delhi.html?aid=945180&no_rooms=1&group_adults=1  Otel biraz arada kalıyor ama genede merkezi bir konumda. Parasına göre değer mi tartışılır.

Agra’da kaldığımız otel: http://www.booking.com/hotel/in/the-coral-court.html?aid=945180&no_rooms=1&group_adults=1 İşletmeci ailede otelde yaşıyordu sanki onların evine misafir olmuş gibi hissettik güzeldi.

Havaalanından şehre nasıl ulaşılır?

Havaalanına indiğinizde şehrin merkezine giden hızlı tren var. Biletleri trene girmeden gişelerden bilet alınabilir. 85 rupi ücreti. Yaklaşık 20 dk. şehrin merkezine gidebilirsiniz.

Ne yenir ne içilir?

Hindistan da gerçekten yeme içme işi zor hatta baya zor. Hem pislik hemde kültür farkından dolayı yemek yemekte zorlanacağınız bir gerçek. Biz connaught place de ki meşhur Bikkgane Biryani’de yedik. Lezzeti çok güzeldi. Çok etrafa bakmazsanız yenebilir.

Gelelim gezilecek yerlere;

Delhi gezilecek yerler için tıklayın… ( Yazım aşamasında)

Jaipur gezilecek yerler için tıklayın… ( Yazım aşamasında)

Agra gezilecek yerler için tıklayın…. ( Yazım aşamasında)

Sevgilerimle,

Cansu KARADAĞ

cansukaradag@gezionerileri.com

2 Yorumlar

  1. Yaz sonu hindistana gitmeyi düşünüyorduk.Gitmeden önce sizin ki gibi bloglardan ön araştırmak yapıyordum.Yazınız o kadar blog arasından bana daha bilgili ve derli toplu geldi.Kafamdaki soruların neredeyse tümünü cevaplamışsınız.Emeklerinize sağlık 🙂
    Allah daha çok hayırlı yer görmeyi nasip etsin 🙂

  2. Teşekkürler inşallah sizde gidip gezersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.