Ana Sayfa / Yurt Dışı Gezi Önerileri / Amerika / Bir Hayal Bir Gezi Newyork…

Bir Hayal Bir Gezi Newyork…

Merhabalar;
Bu yazı benim Gezi Önerilerin de hatta herhangi bir sitede ilk yazım olacak. İlk olarak sizlere yeni gittiğim Newyork’u anlatacağım.
Küçük bir kız cocuğu iken hayalini kurduğum erişilmez sandığim New York maceram oğlum arkadasım ve canim kardeşimle 46 yaşında gerçekleşdi, insan yeterki umudunu kaybetmesin. İsviçre’den 9 saatlik bir uçuşun ardından hayal şehrime New York’a ulaşdık. Havalimanında meşhur yellow taksilerden birine binip kolaylıkla hotelimize New Jersey den Manhattan’a ulaştık şükürler olsun. Hiç vakit kaybetmeden hop on hop off otobüsleriyle Manhattan turuna çıktık. Gerçekten çoğu önemli yerleri böyle bir geziyle keşfedebiliyorsunuz. Fiyatları 30 dolardan başlıyor. Broadway, Empire State Building, Özgürlük Heykeli, Central Park,  Times Square, seventh Avenue, kısacası bütün önemli yerlerden geciyorsunuz.
Eğer ki New York city Pass alırsanız ücretli girişi olan çoğu yeri daha uygun fiyata gezebiliyorsunuz.  New york da her yere en kolay ve uygun fiyata metroyla ulaşabilirsiniz. Size önerim bir kaç günlük metro kartı almanız.
Bütün ilkler zordur tabiki. New York ‘da mutlaka Helikopterle bir uçuş yapın derim, bu anlatılmayan muhteşem, büyüleyici uyumayan şehiri yukarıdan keşfedersiniz, benim için harika bir deneyimdi.
Central parkda bisiklet turuyla veya faytonla (50 dolar)  büççenize göre bir gezi yapabilirsiniz. Huzur veren bir yer. Sadece gölü, yeşilliği, kuşları, ördekleri degil, orada bulunan müzeleride ziyaret edebilirsiniz.
Ayrıca benim isteyip de yapamadığım gece Newyork’un en yüksek ve en eski binalarından olan Empire Building yada Top of the Rock Rooftopbars, One world’a çıkıp oradan New York’ u seyretmek harika olsa gerek.
Newyork’un etrafı sularla kaplı ve 4 adadan oluşuyor bunlar Manhattan, States Island, Brooklyn ve Queens, adalarını gemiler ile geçip gezebilirsiniz. Hem gündüz hem akşam seferler bulunuyor. Boyle bir geziye katılmak isteyen manhattan güneyine gelmesi gerekiyor, saatlerine göre fiyatları da değişiyor. Helikopter turlarıda burada bulunuyor, Ayrıca Manhattan bridge ve Brooklyn Bridge de orada bulunan limandan görebilirsiniz.
Bizim otelimiz 42nd street de  olduğundan  o büyüleyici Time Square meydanını hergün görme fırsatı bulduk. Meydan da 50’den fazla bulunan elektronik billboardlar insanı kendine hayran bırakıyor.  Tiyatro mahallesi Broadway ve seventh avenue de ayni yerde. 42’ci den baslayip 47 ci street kadar uzanıyor. Ayrıca 42. caddede büyük görkemli hayran kaldigim gezilmesi gereken metro istasyonu bulunuyor. Buralar New york ‘un kalbi. Eğer marka tutkunuysanız alişverişi seviyorsanız yada sadece vitrinlere bakmak icin bile fifth Avenue gezmenizi öneririm biz çok sevdik bu caddeyi. Burada Empire state building, St Patrick, S Cathedral, bulunuyor. En lüks mağazalar bunlardan Versace,  Chanel, Louis Vuitton Armani gibiler… 49 cu dan 59 caddeye kadar uzuyor.
Ayrıca New York müzeleriyle de hayat veriyor insana, bunlardan bazıları Guggenheim Muzeum, American Museum of Natural History, Museum Of Modern Art.B enim ayrıca ilgimi çeken manhatta’nın güneyinde china town ve little italy bölgeleri evleriyle mağazalarıyla restorantlarıyla çok ilginç geldi  bana.
Gecesiyle gündüzüyle müzesiyle sokaklarıyla hatta ben burda yasayan yerli amerikalıları çok beğendim sevdim sıcak insanlar, bu şehre büğülendim kısacası. Birde  bir günümüzü Brooklyn’e ayırdık. Kendine has güzel evleriyle filmlerde gördüğüm çamaşır yıkama yerleri, basketbol sahasıyla alışveriş yerleri ve küçük kafeleri sokaklarını çok beğendik sokak dansçılarını da unutmayalım. Bu zamana kadar gezdiğim yerlerde böylesini görmemiştim sokaklarda ellerinde kahveleriyle  dolasan insanlar. Her köşe başında süslü arabalarıyla hot dog satıcıları yer alıyor. Yolları tek yöndür hep. 5 günlük gezimiz az geldi ama dolu dolu gecirdik.
Saygılarla,
İmran ALTIN
İşte resimler;

Yorum

  1. Harika bir blogunuz var. Bloglar Yarışıyor kampanyası ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun, blogunuzu tanıtın, mansiyon ve promosyon ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2016 yılı içerisinde 3.kez düzenliyoruz. Detaylı bilgiyi websitemizden öğrenebilirsiniz.
    İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!

    Web : http://www.bloglaryarisiyor.net
    Mail: iletisim@bloglaryarisiyor.net
    Tel : +90212 330 9707

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.