Ana Sayfa / Alışveriş Önerileri / Merve DAĞLI ile Butik’i Merve Dağlı For Ladies Üzerine Söyleşi…
Merve Dağlı

Merve DAĞLI ile Butik’i Merve Dağlı For Ladies Üzerine Söyleşi…

Nasıl butik açmaya karar verdiniz?

Sürekli üzerinde ki kıyafetleri nereden aldınız diye sorularla karşılaşıyordum. Düşündüm kendimden yola çıktım bir avm’ye gittiğimde yada çarşıya çıktığımda kaç tane marka bana hitap ediyor. Tesettürlüsün artık tesettürlü de demek istemiyorum tesettür kavramının için tamamen boşalmış vaziyette. Muhafazakarda demek istemiyorum bu aralar muhafaza ettiğimiz de pek bir şey yok. Kendime kaç markadan giyinebiliyorum kaç tanesi bana hitap ediyor diye baktığımda bir elin beş parmağını geçmiyor. İhtiyaç var böyle bir şeye. İnsanlar benim tarzımı beğeniyor. Canımın istediğini kendi giyebileceğimi 36-54 beden de bir şeyler çalışmak istedim. 54 üstüne neden çıkmadım çünkü hedef kitlem gençler gençlerde de genelde 54 bedende kalıyor ama kalıpları bol tutarak 60’a kadar çıkıyorum. İşte maceram böyle başladı.

Bildiğimiz kadarı ile profesyonel Fotoğrafçılık yapıyorsunuz neden birde Butik zor olmuyor mu ikisi birden.

Evet yoruluyorum ama yorulmadan da bir şey olmuyor. Fotoğrafçılık benim işim butiğim ise benim hobim. Kendi zevkimi tatmin ediyorum ,butiğim benim gardırobum J. Bunun yanında insanlara ilham oluyorsam ve onlarında ihtiyaçlarına karşılık verebiliyorsam ne ala.

 

Hedef kitleniz nedir?

 

Bizim butiğimizde hedef kitlemiz 18- 45 yaş arası bayanlar. Bazen 50 zorluyoruz. Ruhu genç bayanlarımızı da ağırlamaktan keyif alıyoruz.

 

Neden İnsanlar Butikten alışveriş yaparlar. Özel dikimde yapıyor musunuz?

Biz özel dikim yapmıyoruz. Ama ürettiklerimiz çok az kişinin üzerinde oluyor. Butik dediğiniz adedi azdır farklı bir tasarımdır. Onu oradan aldım dediğinizde bundan bir kaç tane vardır ve oradan almış olursunuz. Artık butiklerin de içeriği değişti. Adetler yükseldi butik markası altında konfeksiyon ürün giyiyorsunuz. Ben böyle yapmıyorum ben konfeksiyonda özel ürettiriyorum ama konfeksiyon fiyatına satıyorum farkım bu bundan dolayı insanlar beni tercih ediyorlar diye düşünüyorum. Bir pantolondan 10 tane var bende konfeksiyon fiyatına satıyorum. Unutulmuş bir şey yapmaya çalışıyorum. forladies de bir hırka varsa beş tane vardır. Ve o ürün çok pahalı değildir. Bazen fiyatları yüksek buldukları için eleştirebiliyorlar ama maalesef öyle değil. Çok az adet ürün ancak bu fiyatlara satılabilir. Bir çok yerde mağazası olan markalarla kıyaslanmamalı.

Çok fazla Butik açılıyor. Sizce butiklerin geleceği nereye gidiyor bu kadar çok butik yaşamına devam edebilir mi?

Ekonominin rahatlaması, siyasi görüşün başörtüsünün rahatlatması ile ivme kazanan bir moda anlayışının getirdiği sonuçlar butikler. Kim ne yapayım derdinde Bir çoğunun maddi kaygısı yok. Biraz hobi gibi görüyorlar. Bundan dolayı sayıların bu kadar çoğaldığını düşünüyorum. Belki biraz düzelir belki de daha da çoğalır. Hedef biraz Ortadoğu olunca artması da beklenebilir. Şuan Ortadoğu firmaları da yavaş yavaş Türkiye pazarına girmeye başlıyor. Bu da gösteriyor ki halen büyüyen bir pazardayız.

Gezi Önerileri olarak size soralım gezer misiniz gezmeyi sever misiniz? Nereleri gezdiniz. Nasıl geziyorsunuz.

Kilise ve tarihi yerler gezmek çok tarzım değil açıkcası. Ben bir şehre gittim mi oranın değişik tatlarını tatmak isterim,farklı mağazalardan alışveriş yapmak isterim.Şehrini kültürünü ve insanını tanımak isterim. Dünya’da yemediğim ve tatmadığım lezzet kalmasın istiyorum. Ben bu amaçla geziyorum.

Peki Helal yemek hassasiyeti olmayan ülkeler de şehirlerde helal yemek bulmak zor olmuyor mu?

Tabi ki zor oluyor soruyorum araştırıyorum. Gittiğim yerlerde genelde orada yaşayan arkadaşlarım var. Onlarda bildiği için helal yerlere götürüyorlar. Yabancılar genelde sorunca net bir şekilde içinde neler var söylüyorlar. Ha aç gezdiğimiz olmuyor mu oldu tabi Paris’te çok aç kaldık ama yanımızda götürdüğümüz erzakları yiyerek gezimizi tamamlamaya çalıştık.

Nereleri gezdiniz en beğendiğiniz şehir neresi ?

Gezdiklerim arasında en beğendiğim şehir Brüksel oldu. Tatlısı da meşhur. Waffle bayıldım Türkiye de kinden çok farklı. Antika ürünleri çok severim. Çokça böyle dükkanlar var onları gezmekten çok mutlu oldum. Hollanda da Amsterdam’ı da sevdim. En beğenmediğim ise Almanya oldu. İnsanları çok soğuk geldi bana. Bilmem Almanya’yı sevemedim. Avrupa insanı temiz, düzenli tam bir Müslüman özelliği gösteriyorlar. Türkiye’de maalesef bunları yaşayamıyoruz. Almanya da Berlin de güzel bakın onu atladım.

Gezi Önerileri olarak bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Rica ederim.

Mervedagliforladies ürünlerine www.mervedagliforladies.com’dan ulaşabilirsiniz.

Şimdiden iyi alışverişler…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

İstanbul Anadolu Yakası Sosyete Pazarları…

Yazdır / PDF İstanbul’da yaşıyorsanız yada gezmeye geldiyseniz sosyete pazarları olarak bilenen halk pazarlarını ziyaret …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.