Ana Sayfa / Yurt Dışı Gezi Önerileri / Avrupa / Çek Cumhuriyeti Başkenti Prag’da Gezilecek Yerler…

Çek Cumhuriyeti Başkenti Prag’da Gezilecek Yerler…

Nasıl bir başlık atayım diye çok düşündüm. Prag’a gitmeden önce etraftan duyduğum kadarı ile beklentimi çok yükseltmişim. İtiraf etmeliyim ki beklediğim kadar bir şehir göremedim Prag’da.

Küçük sevimli bir şehir Prag, gezilmeye değer.

Genel bir bilgi verecek olursak Çek Cumhuriyetinin toplam nufusu 13 milyon. Sadece İstanbul’u düşününce ne kadar küçük bir şehir olduğunu anlayabilirsiniz. Ruslar buraya bir dönem hakim olmuşlar ve o dönemde Çeklerin hem dillerini hemde dinlerini değiştirmeye çalışmışlar. Dil konusunda insanlar çok zorlanmış, bu sebeple genelde yaşlı olanların yüzleri pek gülümsemiyor. Din konusunda da resmi bir dinleri yok. Zaten halkın çoğu ateist yani dinsiz. Din olmadığı için intihar vakıaları çok fazla imiş. Ayrıca içki tüketimi de çok yüksek, kişi başına günlük 1 litre içki tüketiliyor. Ruslar burada bulunduğunda buradaki insanlara çok eziyetler etmişler. Bunları bir meydanda toplamışlar ve aileler bir araya gelsin demişler. Ailelerden seçme bir kadın  bir erkek bir kaç çocuk alıp artık siz bir ailesiniz deyip onları farklı farklı yerlere yerleştirmişler. Böylece maalesef soy karışması olmuş kim kimin kardeşi bilinememiş. Şimdi de çocuk nüfusu çok az devlet bunu çözmek için çocuğu olanlara para ödemesi yapılacağına dair bir kanun çıkarmış. Bu sefer de evlilik olmaksızın çocuk doğurup bir süre sonra çocuk esirgeme gibi bakım evlerine çocuklarını bırakmışlar. Ekonomileri iyi. Skoda onların markaları imiş, Volkswagen satmışlar ama zaten Volkswagenin de motorunu onlar üretiyorlarmış. Yazılım konusunda da çok ilerlemişler. Anlayacağınız para var ama huzur yok.

Hırsızlık olayları fazla imiş bu sebeple Avrupa deyip kendinizi rahat hissetmeyin dikkatli gezmek lazım.

Her yer yürüyerek gezilebiliyor. Zaten merkez de çok da fazla bir mekan yok. Bir gün fazla fazla yetti bize.

Gezilecek yerleri sırası ile yazmayacağım. Zaten gittiğinizde insanlar takip edin gezilecek yerleri sırası ile görüyorsunuz. Devletin zirvesinin de yaşadığı Prag Kalesi var, tur zaten buradan başlıyor buradan aşağıya meydana kadar devam ediyor ve meydan da tamamlanıyor.

İşte gezilecek yerler:

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

İtalya’nın Romantik Kasabası Lago di Nemi…

Yazdır / PDF Merhaba, Roma Seyahatimizde gezdiğimiz küçük, romantik kasaba Lago di Nemi. Roma’ya 21 …

Yorum

  1. pek yaknda slovakyaya gideceğim o arada buralarıda kesin gezerim güzel birçalışma olmuş teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.