Ana Sayfa / Yurt Dışı Gezi Önerileri / Avrupa / Pamporovo Smolyan Bulgaristan…

Pamporovo Smolyan Bulgaristan…

Merhaba,

Takipçilerimiz den Aylin BORA Hanım’ın paylaştığı bir yazıyı yayınlıyoruz. Çok duymadığımız bir yer okuyunca kesinlikle gitmeliyiz dedik.

Sizde gezi yazılarınızı bize gönderin sayfamızda yayınlayalım.

Zaman Az Gezilecek Yer Çok.

Bulgaristan’ın önemli kayak merkezlerinden biri olan Pamporovo’da yaptığımız 3 günlük bir kaçamaktan birkaç fotoğraf ve not paylaşmak istiyorum sizlerle.  Kendim 1989 Bulgaristan göçmeniyim. Çocukluğum da bir çok kez gittiğim yerlere eşimi ve çocuklarımı da götürürdüm. Fotoğraflarda görünen tesisin adı Malina Village . Hem feraceli oluşum hem kayak bilmemem hemde kışın çok kalabalık olmasından sebep okullar kapanmadan önceki hafta gittik. Resmen yenilendik. Burası Pamporovo Smolyan iline bağlı. Bulgaristanın 2. büyük şehri Plovdiv’e 80 km uzaklıkta İstanbula ise 6-7 saat uzaklıkta inanılmaz bir yer. İstanbul – Plovdiv – Smolyan – Pamporovo güzergahı.

Özellikle vize sorunu olmayan tüm gezmeyi keşfetmeyi seven insanlar için Bulgaristan bir macera ülkesi. Hala dışarıya kapalı turiste pek hoş bakmazlar. Geçerli bir yabancı dil bilmez çoğu. Türkiye keşfetti Pamporovo’yu. Çok turist gidiyor kışın. Uludağ falan acemi çocuk gibi kalır yanında. Vaktinde olimpiyat vs de yapıldığı için pistler çok iyi.  Acemiler ve profesyoneller için her türlü pist mevcut. Özellikle İngilizler’in çok tercih ettiği ucuz bir yer. Fotoğraflarda görünen tesis ise muhteşem tamamı 30 ağaç evlerden oluşan bir otel. Alanlar ferah bir oturma odası mutfak ve banyo üst katta ise bir çocuk odası bir de yatak odası var. Önünde ateş yakıp mangal yapabileceğimiz yakınındaki derenin ve doğanın sesi dışında ses olmayan çocuklarımın da bayıldığı bir yer. Cesaretimizi toplasak kışın da gidiceğiz inşallah.

Bulgaristan’da gezilecek çok yer var tarihi bir mirasımız var orada.

Küçük bir not: Bizim için en büyük sorun yemek meselesi asla hiç bir yerde yemek yemiyorum. Helal yemek bulmak imkansız gibi.

Sofya’da Plovdiv’de Varna’da neyse de başka şehirlerde hep evden götürdüklerimizi yiyoruz. Kaldığımız otellerde mutfak olmasına dikkat ediyoruz.

Bunu göze alan herkese de Bulgaristan’ı tavsiye ederim.

Şimdiden iyi gezmeler.

Aylin BORA

 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

İtalya’nın Romantik Kasabası Lago di Nemi…

Yazdır / PDF Merhaba, Roma Seyahatimizde gezdiğimiz küçük, romantik kasaba Lago di Nemi. Roma’ya 21 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.