Ana Sayfa / Türkiye Gezi Önerileri / İzmir/Tire / 48 Adımda 48 Cami. İzmir’in Güzel İlçesi Yeşil Tire…

48 Adımda 48 Cami. İzmir’in Güzel İlçesi Yeşil Tire…

 

Yeşil Tire…

Yeşil Tire, İzmir’in en en en Yeşil ilçesi. İzmir merkeze yaklaşık 80 km uzaklıkta yer alan Tire, temiz havası modern şehircilik anlayışı ve çok büyük ve eski tarihi ile sizleri bekliyor. Deniz seviyesinden yüksekliği 96 metre olan Tire’nin, kuzeyinde Küçük Menderes Ovası ve Bayındır, doğusunda Bozdağ / Ödemiş, batısında Selçuk ve kuzeybatısında Torbalı ilçeleri, güneyinde ise Aydın Dağları ve Aydın ili/ilçeleri ile çevrelenir.

Tarihi kadar kendisine özgü sanatları ve yemekleri ile de meşhur bir yer.

 

Keçe;

Keçe diyince akla ilk gelen yerlerden birisi. Çok çeşitli dekoratif süslerin yanısıra keçeden kıyafetlerde modern bir şekilde sentezleniyor.

Beledi Dokuma;

Tire’ye özgü fakat bugün bitmekte olan başka bir sanat ise Beledi dokumasıdır. Osmanlı Devleti’nin, ilk zamanlarında Tire’den transfer ettiği bilinen bu dokuma sanatında, yorgan, minder ve pencere örtüsü olarak kullanmak için beledi kumaşı dokunuyor. Eğer taşımak için imkanınınz var ise mutlaka bu dokuma kumaşlardan yapılmış ürünleri evinizde kullanmak için veya sevdiklerinize hediye etmek için mutlaka almalısınız.

Urgancılık;

Tarih içinde Tire’nin urgancılık açısından ayrı bir yeri var. Osmanlılar döneminde Tire’de bin civarında urgan tezgahı varmış. Tüm Osmanlı Donanması’nın halatları Tire’den gidermiş. Nalıncılık, semercilik, ve yorgancılık ta Tire’nin yöresel meşhur sanatlarındandır.

48 Adımda 48 Cami:

Tire’nin tarihinde camiler ve külliyeler çok büyük yer kaplıyor. Şuan 48 tane ibadete açık camisi olan Tire’de neredeyse her bin kişiye bir cami düşüyor. Özellikle Eski Tire denilen Güme dağının eteklerinden Bayındır ovasına doğru uzanan yerde çok sayıda tarihi cami görebilirsiniz. Güme dağı eteklerinden Eski Tire’ye aşağıya doğru inildiğinde ise modern geniş bir alanı kaplayan büyük balkonlu geniş evler hayranlıkla izleniyor.

Derekahve

Tire’nin görülecek en güzel mesire yerlerinden birisi olan Dere Kahve’de özellikle bahar bayramında Tire Belediyesinin ve Yardımsever halkın destekleri ile büyük şölenler düzenlenip lokma tatlıları dağıtılıyor.

Uçurtma Şehri Tire;

Bahar bayramı geldiğinde tüm Tire halkı şehre yakın piknik alanlarına giderek komşu ve akrabaları ile eğlenceli piknikler yaparak uçurtmalar uçurur. O kadar çok çeşit ve renkte uçurtma olur ki gökyüzü sanki görünmez. Bu muhteşem manzarayı görmek ve tüm halkın aynı anda gittiği, adım başı yeşillikte yapılan piknik keyfini yaşamak için 21 Mart’ta Tire’ ye gelin. Büyük doğa parkları , Tire’ye has tostların yapıldığı tostçular sokağı , tarihi Necip Paşa kütüpanesi , Buğday dede ve İbn i Melek türbeleri , eski hanlar , hamamlar ve konakları, Türkiye’deki birçok büyük sanayi kuruluşunun yer aldığı organize sanayi sitesi, pamuk, zeytin, zeytin yağı işleme atölyeleri, heryıl yapılan geleneksel deve güreşleri festivali ve etrafında yürüyüş yapılabilen Göleti ile görülmesi gereken bir ilçe Tire.

Artık Tire’ye özel lezzetlerden bahsetme zamanı geldi;

Parmak şeklinde olan köfteler mangal kömürü ile yanan ateşte tütsülendikten sonra yine Tire’ye özel doğal tereyağ ile pişiriliyor. İster Yoğurt üstüne domates sosu ile isterseniz özel yeşillikler ile servis edilen Tire Köftesini mutlaka tatmalısınız. Ardından üzeri ev yapımı karadut reçeli ile servis edilen lor tatlısını denemelisiniz. Daha birçok çeşit ot yemekleri ve salatalarınında olduğu Yemyeşil dağ eteklerindeki restaurantlarda unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz. Kaplan , Cambazlı, Top Tepe bu restaurantların bulunduğu bazı yerler. Ben bu güzel yemekleri evdede yapmak istiyorum bu malzemeleri nerden alabilirim derseniz Türkiye’nin en büyük açık halk pazarı olan Salı Pazarına mutlaka gitmelisiniz. Hemen hemen Tire çarşısının bütün sokaklarında kurulan pazara; Tire ve çevresinden Çiftçi halk yetiştirdiği organik ürünlerini satmak için getiriyor. Sayamayacağınız kadar ot çeşidi, meyve sebze ve baharatıkolaylıkla bulabilirsiniz.

Türkiye’de yaşıyor veya Türkiye’den yolunuz geçiyorsa görmeden geçmemeniz gereken en güzel İlçe Yeşil Tire..

Yorum

 1. רוזה כהן

  Tirede dogdu malesef simdi tirede yasamiyorum benim icin her zaman yesil tire olarak kalacak..inkilap okulu mevsuyum. 10 sen evel gezmeye geldim
  Alay parki de re kahve NE YAZIK KI BIRAZ degismis BIRAZ bakimsiz
  Okadar guzel hatiralarim var mi

  Her cumartesi günü altunuc
  Sinemadan sonra koskul yemeye
  Şerif hasan dondurmaci hey gidi günler hey hepinize sağlıklar diliyorum……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.