Ana Sayfa / Yurt Dışı Gezi Önerileri / Abu Dabi / Dünya’nın En Büyük Üçüncü Camisi Şeyh Zayed Camii…

Dünya’nın En Büyük Üçüncü Camisi Şeyh Zayed Camii…

Birleşik Arap Emirliğine bağlı Dubai’ye yaptığımız gezimizin son gününde ise bir diğer emirlik şehri olan Abu Dabi’yi gezme fırsatı bulduk. Abu Dabi şehrini gezerken en etkilendiğimiz hiç kuşkusuz ki dünyanın en büyük üçüncü camisi olan Şeyh Zayed Bin Sultan El Nahyan Camii.  Tek kelime ile muhteşem bir mimari eser olan Şeyh Zayed Bin Camisi 82 minareli ve 40.000 kişilik kapasiteli. Caminin ana kubbesi ise 32.8 metre çapında ve 85 metre uzunluğundaymış. Caminin içerisi dünyanın en büyük halısı ile kaplı. Bu halı İran’da 1200 kadın tarafından 2 yılda dokunuyor ve tam 45 ton ağırlığındaymış. Ayrıca cami dünyanın en büyük muhteşem bir kristal avizesine sahip. Avize 10 metre çapında olup, 9 ton ağırlığında. Caminin yapımında kullanılan renkler ve özellikle mavi ile beyazın uyumu dikkat çekici güzellikte.

Muhteşem bir cami olan Şeyh Zayed Bin Sultan Camisi’ne girerken bir güvenlik kontrolünden geçiyorsunuz. Ayrıca caminin birçok yerinde güvenlik görevlileri de bulunuyor. Camiyi ziyaret edecekseniz daha caminin girişine gelmeden eğer kılık kıyafetiniz uygun değilse kesinlikle camiye alınmıyorsunuz. Mutlaka yanınızda kıyafetiniz olmalı,  orada bulurum ümidine kapılmayın yok. Birde caminin içerisinde oturamıyorsunuz yasak sadece gezip çıkabiliyorsunuz. Namaz kılmak için ayrı bir bölüm var orada namazınızı kılabiliyorsunuz.

Şeyh Zayed Bin Sultan Camisi gerçekten anlatılamayacak bir güzellikte biz camiye girdiğimiz de öğlen ezanı okunuyordu. O anda gerçekten manevi duygularınız, içiniz hatta bir tabirde vardır ya tüyleriniz gerçekten diken diken oluyor. O an burası bu kadar muhteşem ise kim bilir Kâbe ne muhteşemdir diye düşündüm. İnşallah tez zamanda gidip görmek isteyen herkese nasip olur.

 

 Zeynep POLAT

zeyneppolat@gezionerileri.com

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Paris Şehir Rehberi

Yazdır / PDF Paris denilince akla ilk başta moda, aşk, sanat kavramları gelmekte. Henüz o …

4 Yorumlar

  1. BURDA NAMAZ KILMAK NASİP OLUR İNŞALAH HARİKA BİR YER

  2. Harika bir yer, elinize sağlık

  3. ailemle olmak istediğim tek yer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.