Ana Sayfa / Türkiye Gezi Önerileri / Kapadokya / Kapadokya Bölgesine Gittiğinizde Mutlaka Yapmanız Gereken 9 Şey…

Kapadokya Bölgesine Gittiğinizde Mutlaka Yapmanız Gereken 9 Şey…

Kapadokya Bölgesine Gittiğinizde Mutlaka Yapmanız Gereken 9 Şey…

Kapadokya’nin muhteşem bir doğa harikası olduğunu, gezen herkesi büyülediğini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu bölge yıl içinde çok fazla yurt içinden ve yurt dışından ziyaretçilerin uğradığı bir bölge zaten. Giden arkadaşlarımdan ve çevremden hep güzel yorumlar almama rağmen ancak bu sene vakit ayırıp gidebildim ben de. Bu yazımda Kapadokya’ya gittiğinizde kesinlikle deneyimlemeniz gereken 9 şeyden bahsettim, umarım gerçekleştirme fırsatınız olur J

İlk olarak kısaca Kapadokya Bölgesi’nin oluşumundan bahsetmek istiyorum. Kapadokya 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasan ve Güllüdağ ’ın püskürttüğü lavlar sonucu, yumuşak tabakaların yağmur ve rüzgar tarafından aşınmasıyla oluşan bir bölge.

Kapadokya bölgesi, başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış bir bölgedir.

Buraya geldiğinizde:

1-Balon turu yapın.

Kapadokya’daki meşhur balonları hepiniz duymuşsunuzdur. Dışarıdan balonların kalkışını izlemek bile büyük bir keyif verirken balonla birlikte havalanıp o bölgeyi tepeden görmek harika.

2-Yer altı şehirlerini gezin.

Bölgede başlıca Derinkuyu ,Kaymaklı, Özkonak gibi birçok yeraltı Şehri var. Yeraltı şehirleri çok gizemli. Bu koyduğum resim yerin tam 3 kat altında (Kaymaklı yer altı şehrinde) çekildi. Küçük tünellerden ve odacıklardan geçerek gezdik burayı, klostorofobiniz yoksa kesinlikle görmelisiniz.

3-Peribacalarını görün ve fotoğraf çektirin.

Kapadokya deyince akla direk Peribacaları geliyor zaten. Doğanın yarattığı bu eşsiz güzelliği mutlaka görün ve gitmişken Peribacalarının önünde bir hatıra resmi çektirmeyi unutmayın J

4-Vadileri gezin.

Kapadokya Bölgesinde bir sürü vadi var. Bunlardan başlıcaları Güvercinlik , Güllüdere ve Ihlara Vadisi…Vadilerin önünde durup en az 15 dakika doğal güzelliği seyretmenizi ve fotoğraflamanızı öneririm.

5-Tarihi Kiliseleri gezin.

Bölgede bir sürü tarihi kilise var. Bunlardan çoğu mağara şeklinde kiliseler. İç kısımlarında duvarlarda dini motifler ve resimler bulunuyor. Bazıları günümüze kadar kalmasa da görülmeye değer kesinlikle. Benim favorim Tokalı Kilisesi, mutlaka iç kısmını derim.

6-Tuz gölünü görün.

Tuz Gölü Kapadokya’ya birkaç saat uzaklıkta. Bence buralara kadar gelmişken bir gidip görmelisiniz.     Beyaz Melek filminin bir kısmı Tuz Gölü’nde geçiyordu ve o kısım çok etkilemişti beni,hep gidip görmek istiyordum. Gerçekten gidip görülmeye değer bir yer.

7-Çömlek atölyesini gezin, çömlek yapmayı deneyin.

Ben Çavuşin Seramik Atölyesi’ni gezdim ve çömlek yapımını denedim. Yapılması kolay değil onu söylemeliyim,zaten iyi bir işçi olabilmek için 4-5 yıl ustanın yanında eğitim alınması gerekiyormuş ama yine de deneyin derim çok zevkli.

8-Halı kilim fabrikasını gezin.

Halıcık da bu bölgede önemli bir yere sahip. Yapılması oldukça zor gözüküyor ama bu tarz sanatlara ilginiz varsa gidip görmelisiniz. Halı fiyatları biraz pahalı ama dediğim gibi işçiliği çok emek gerektiriyor o yüzden.

9-Hacı Bektaş-ı Veli Müzesini ve Türbesini gezin.

 Hacı Bektaşı Veli’nin mezarı burda bulunuyor. Aynı zamanda müze kısmı da var.Tarihi, dini ve kültürel açıdan görüp gezilmesi gereken bir yer.

Şimdiden iyi gezmeler;

Gözde ÖNAY

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Kurban Bayramı Gezi Planımız…

Yazdır / PDF Merhaba, Her zaman ki gibi bayram ziyaretlerimiz ve Kurban kesme işlemimizden sonra …

Yorum

  1. tebrik ederim gözde hanım, detaylı ve anlaşılır bir yazı olmuş 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.