Ana Sayfa / Türkiye Gezi Önerileri / Bergama / İzmir’in Her Sokağı Tarih Kokan İlçesi Bergama…

İzmir’in Her Sokağı Tarih Kokan İlçesi Bergama…

Merhaba,

Size bugün gezdiğim İzmir’in Bergama ilçesini anlatacağım. Çok uzun zamandır bu kadar etkilendiğim bir yer olmamıştı. Unuttuğum bazı değerli hatırlamamı sağladı bu ilçe benim. Aslında İzmir’e yakın olmasına rağmen eski dokusunu koruyabilmiş bir ilçe Bergama. Saat 15:00 de arasta da bir çok dükkan kapanmıştı :). Sokaklar da insanlar modern ama sokaklar ve sakinlik inanılmaz yerel. Köşe başlarında hayvanlar için konulmuş sular yemekler… Birde o kadar çok çeşme var ki adım başı bir çeşme ile karşılaşıyorsunuz.

Bergama tarihi ile de önemli bir ilçe Roma’lılar dan kalma pek çok eser var. İlçenin tam merkezinde ki müzeyi gezmenizi mutlaka öneririm. Giriş için 5 TL alınan müzeye müze kart ile ücretsiz gezebilirsiniz. Müze’nin içinde Roma dan kalama eserler sergilendiği gibi aynı zamanda Ege kültürü giyim ve yaşam tarzıda sergileniyor.

Her köşesi tarih kokan ve geçmişin izlerini taşıyan İzmir Bergama’da görülmesi gereken ve dikkat çeken yerlerden bazıları;Pergamon, Allianoi Antik Kenti, Agora, Taş Han, Zeus Sunağı, Roma Tiyatrosu ve Kleopatra Güzellik Ilıcasıdır.

Bergama’ya gitmek için İstanbul’dan gelirken Çanakkale ayrımında ayrılıp devam etmeniz gerekiyor. Yol tek şerit ama gündüz seyahat ederseniz sıkıntılı bir durum yok.

Eğer yolunuz bu taraflara düşerse bu sevimli ilçeyi ziyaret etmeden dönmeyin derim.

İşte Bergama’dan Fotoğraflarım;

 

Cansu KARADAĞ

cansukaradag@gezionerileri.com

 

 

 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Kurban Bayramı Gezi Planımız…

Yazdır / PDF Merhaba, Her zaman ki gibi bayram ziyaretlerimiz ve Kurban kesme işlemimizden sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.