Ana Sayfa / Yurt Dışı Gezi Önerileri / Avrupa / Rusya / St. Petersburg Üçüncü Gün…
Rusya

St. Petersburg Üçüncü Gün…

Evet St. Peterburg da 3 günümüzü bitirdik. Toplum gözlemlerim devam ediyor tabi gezilerde en çok sevdiğim bulunduğum ülkenin toplumsal alışkanlıkları ve yapıları. Ruslar (yani en azından bu şehirdekiler) gerçekten çok okuyorlar. Metro da otobüsde hatta metronun yürüyen merdivenlerinde ( metronun yürüyen merdiveni deyip hafife almayın o kadar yerin altında ki yerin üstüne yürüyen merdivenle çıkmak yaklaşık 2 dk.) kitap okuyorlar. Öyle ki şehrin bir çok yerinde 24 saat açık kitap satan içerisinde okuma salonları bulunan mağazalar var hepsi kalabalık ve sessiz huzurlu, insanın oturup saatlerce kitap okuyası geliyor. Boşuna Dostoyevski’ler buradan yetişmiyor. Sanata önem verdikleri her yerden belli oluyor. St. Petersburg sokaklarında çocukları resim atölyelerinde resim yaparken görebiliyorsunuz.

Devam edelim söylemeden edemeyeceğim sokaklarda erkek ve çocuk’a rastlamak pek mümkün değil. Hele çocuk o kadar az ki hatta bununla bağlantılı çocuk malzemeleri o kadar sınırlı ve pahalı ki yakında nesilleri kalmadığı için çinlilerin bu ülkeyi basacaklarını düşünmeden edemiyor insan.

Bugün gezdiğimiz yerlere gelirsek;

İlk olarak şehrin 45 km dışında Catherine Sarayı muhteşemdi. Şehrin merkezinden mavi metro ile son durağa oradan da 286 nolu minübüs ile sarayın önüne kadar gidebiliyor. Burada saray çok olduğu için adam bizi önce Pavloski sarayına götürdü sonradan Catherine’yi bulabildik. Giriş ücretli parkına girmek 300 Ruble yani 17 TL Sarayı gezmek 400 Ruble yani 24 Tl.

Saraydan görüntüler;

Düğün arabası var düğün limuzini var.

Daha sonra merkez de buranın ünlü katedrali Voskresenia Khristova içerisini gezmeye yetişemedik kapanmıştı ama dışarıdan gördük mimarisi güzel yapımı 24 yılda tamamlanmış. Yarın fırsat olur ise içerisini de gezeceğiz.

Bugün şehir dışı yapıp yeterince üşüyüp birde yağmur başlayınca daha fazla yer göremedik otele dönmek zorunda kaldık.

Not: Adamların otel odalarında ki paylaşımlı internetin hızı bile bizim Türkiye’de İzmir’in merkezindeki internetten hızlı

Görüşmek üzere…

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

İtalya’nın Romantik Kasabası Lago di Nemi…

Yazdır / PDF Merhaba, Roma Seyahatimizde gezdiğimiz küçük, romantik kasaba Lago di Nemi. Roma’ya 21 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.