Ana Sayfa / Seyahat Haberleri / Masalları Andıran 10 Kasaba Önerisi…

Masalları Andıran 10 Kasaba Önerisi…

1. Annecy / Fransa

Annecy Fransa’nın güneyinde, Savoie bölgesinin başkenti konumunda olan, içinden şırıl şırıl suların aktığı, kış aylarında bile her sokak başından, her pencereden rengârenk çiçeklerin fışkırdığı, üstelik kocaman bir dağ gölünün kıyısına kurulmuş olduğu için yemyeşil parklarla çevrilmiş rüya gibi bir şehir.  Ayrıca buraya Fransa’nın Venedik’i diyorlar.

2. Köyceğiz / Muğla

Emekli olduktan sonra taşınabileceğiniz, hayallerinizdeki o sahil kasabası. Doğal güzelliklerin ve tarihi dokunun iç içe geçmesiyle oluşmuş harika bir ütopya. Yeşil ile mavinin buluşma noktası.

3. Garmisch-Partenkirchen / Almanya

İki ayrı kasabanın birleşmesiyle inanılmaz güzelliklerle dolu bir tablo ortaya çıkmış. Yılın 7 ayı karla kaplı Alplerin eteğindeki bu kasaba kayak severlerin uğrak noktası ve Almanya’da kayak sporunun merkezlerinden bir tanesi. Kaplıcaları ve doğal güzellikleriyle insanın ömrünü uzatacak, her mevsimde ayrı güzelliği olan bir kasaba.

4. Reine / Norveç

Moskenesøya adasında bulunan ve geçimini balıkçılıkla sağlayan bir köy. Nüfusu sadece 329 olan köy   Norveç’in en güzel köyü seçilmiştir. Reine, etkileyici manzarasıyla Norveç’i tanıtan broşürlerin çoğunda kullanılır.

5. Göreme / Nevşehir

Göreme kasabası şaşırtıcı kaya yapıları ve içlerine oyulmuş yüzlerce ilginç köy evleriyle ünlü. Yüzyıllar boyunca halk tarafından her zaman bir yerleşim yeri olarak kullanılan bu oluşumlar ise benzersizdir. Ülkemizin cennet olduğunun kanıtlarından bir tanesi.

6. Gasadalur, Faroe Adaları / Danimarka

İskoçya’nın kuzeyinde bulunan Faroe Adaları’nda bulunan 213 metrelik sarp kayalıların üzerine kurulmuş olan bu köye ulaşım sadece II. Dünya Savaşı’nda İngilizler tarafından yapılan bir merdivenle sağlanmaktadır. Köyde 18 kişi yaşamaktadır.

7. Hallstatt / Avusturya

Hallstatt’ın tarihi M.Ö. 5000 yılına kadar dayanmaktadır. 1997’de UNESCO’nun ‘Dünya Kültür Mirası’ listesine eklenmiştir. Sessiz-sakin doğayla iç içe ve dinlenmek için ideal bir yer.

8. Manarola / İtalya

Tarihi kilisesi ve yapılarıyla gökkuşağı renkleriyle boyanmış olan Manarola adeta büyüleyici. Yapısından dolayı bugünlere bozulmadan gelmiş tarihi bir mekandır.

9. Saklı köy – Jiuzhaigou / Çin

Zamanında ordu için bir kale görevi gören bu kasaba, yapısıyla tam bir Asya kasabası. Avrupa kasabalarından ise oldukça farklı ve gizemli havasıyla büyülüyor.

10. Albarracin / İspanya

Bir ortaçağ kasabası olan Albarracin, Levanten sanatını çok iyi bir şekilde gözler önüne sermektedir. Tarihi yapısının kaybolmadığı ve korunduğu bir kasaba.

Zeynep POLAT

zeyneppolat@gezionerileri.com

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Zenginliğin ve Fakirliğin Uç Noktası Dubai…

Yazdır / PDF Sevdiğim memleketlerden biri olan Dubai’nin hep ihtişamını görüyoruz. Dubai’ye birde bu gözle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.