Ana Sayfa / Yurt Dışı Gezi Önerileri / Avrupa / Bosna Hersek’in Başkenti Mahsun Şehir Saraybosna (Sarajevo)

Bosna Hersek’in Başkenti Mahsun Şehir Saraybosna (Sarajevo)

Bosna Hersek’in Başkenti Mahsun Şehir Saraybosna Sarajevo…

Merhaba,

Bu sefer size gezmekten çok zevk aldığım Bosna Hersek turumuzun Saraybosna şehrini anlatacağım.

Mahsun, savaşın izlerini hala taşıyan saygılı halkı ile sizi kucaklayan sımsıcak bir şehir Saraybosna. Gittiğinizde kendinizi evinizde esas ait olduğunuz yerde gibi hissediyorsunuz. Şehrin mimarları Osmanlı olunca zaten bizim atalarımızın şehri gibi karşılanıyorsunuz.

Bizim Bosna Hersek’te ki gezi rotamız Saraybosna, Mostar, Travnik şeklinde idi. Araba kiralayarak gezdik. Çok da güzel oldu.  Arabanızı http://www.rentalcars.com/ ‘dan kiralayabilirsiniz. Bir sorun yaşanmıyor. Arabalar da ekonomik. Ayrıca benzin Türkiye’den ucuz.

Hazırlamış olduğumuz gezi planını tıklayarak indirebilirseniz. : Gezionerileri_Saraybosna_Gezi_Planı

Neden Saraybosna’ya gidelim?

Sakin, huzurlu, buram buram tarih kokan ve muhteşem doğası ile sizi karşılayan bir şehir bir ülke gezmek isterseniz tam size göre.  Mutlaka gitmelisiniz.

Vize gerekli mi?

Hayır türk vatandaşlarına vize gerekli değil. Sadece pasaport ile ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Nasıl gidilir?

İstanbul Sabiha Gökçen havalimanından Pegasus ve Atatürk havalimanından Türk hava yolları (Thy) ile 2 saatlik bir uçuşla gidebilirsiniz. Bileti önden alırsanız gerçekten uygun fiyat ile uçabilirsiniz. Kara yolundan Balkanlar üzerinden geçerek gitme şansı da var ama biz tecrübe etmedik.

Havaalanından Şehre Nasıl Ulaşılır?

Havaalanından şehre biz kiraladığımız araç ile ulaştık. Ama otobüs ile de gidildiğini duyduk. Taksiler de fazlaca mevcut.

Şehirde Ulaşım;

Şehirde ulaşım tramvay ve otobüsler ile sağlanıyor.

Ne yenir ne içilir?

Müslüman bir ülke olduğu için çok fazla yemek sıkıntısı yok. Kesinlikle köfte ve boşnak böreğini yemeden dönmeyin.

Kaç gün kalınır?

Saraybosna için 1,5 gün yeterli.

Şehirde olmaz ise olmazlar:

Başçarşı ve vrelo bosne parkını gezmeden dönmeyin.

Gezilecek Yerler;

 1. Tünel Müzesi
 1. Başçarşı
 1. Sebil
 1. Gazi Hüsrev Bey Cami
 1. Sarı Bezistan
 1. Latin Köprüsü
 1. Aliya İzetbegoviç’in mezarının bulunduğu şehitlik
 1. Kurşunlu medresesi
 1. Saat Kulesi
 1. Katolik Katedrali
 1. Fatih Cami
 1. Morica Han
 1. Eski Kütüphane
 1. Vrelo Bosne Parkı

Gelelim gezdiğimiz yerleri anlatmaya;

1- Tünel Müzesi;

Havaalanın hemen dibinde savaş sırasında Saraybosnalıların kaçmak için kullandığı umut tüneli olarak da bilenen şimdi ise müze olarak gezilebilen savaşın soğukluğunu yaşadığınız bir yer. Gittiğinizde rehberler sizi Türkçe olarak bilgilendirecek. Görmeden gelmeyin derim. Hakikaten etkileyici.

 

2- Başçarşı: Saraybosna da ana gezilecek yerler hep başçarşıda. Merkeze gittiniz mi sırası ile aşağıda görülecek yerlerin neredeyse tamamını yürüyerek görme fırsatınız var.

 

3- Sebil: Başçarşının ana merkezinde bulunan Çeşme görülmeye değer.

 

4- Gazi Hüsrev Bey Camii: Osmanlı döneminde yapılmış bir cami. Başçarşının merkezinde. Maalesef Saraybosna da camiler sadece sabah namazlarında açılıyormuş bu sebeple içini göremedik. Sadece dışarı da namaz kılma yerleri mevcut.

 

5- Sarı Bezistan: Baş Çarşıda bakır işlemeciliği ile yapılmış ürünlerin satıldığı aslında Türkiye de görmeye çok alışkın olduğumuz tarihi bir çarşı.

 

6- Latin Köprüsü: Başçarşının yanı başında Nehir üzerinde bulunan köprülerden biri.

 

7- Aliya İzzet Begoviç’in Mezarının bulunduğu şehitlik:  Maneviyatı yüksek, tepeden Saraybosna ya bakan şehitlik. Mezar taşlarına baktığınızda vefat edenlerin ne kadar genç olduklarını görmek savaşın izlerini yaşamak insana dünyanın ne kadar boş olduğunu ve şükür edecek çok şeyin olduğunu anımsatıyor.

8- Katolik Katedrali: Başçarşının girişinde bulunan büyük katedral. Katedral’in etrafındaki cafeler gece barlara dönüşüyor. Gece eğlence mekanı burası oluyor.

9- Yemek:

 

10- Vrelo Bosne: Saraybosna’nın en büyük parkı. Etrafında villa tarzı yerleşim yerlerinin bulunduğu çok hoş bir park. Biz Parkın etrafında fayton turu da yaptık çok zevkli idi. Tavsiye ederiz.

 

Saraybosna’dan paylaşacaklarımız bu kadar. Toplam gezi süremizde Mostar ve Travnik şehirlerini de gezdik oraları anlatan yazılar da yakında Blog’da yerini alacak.

En kısa zamanda gitmeniz dileği ile.

Cansu KARADAĞ

Instagram: @gezionerileri

Facebook: @gezionerileri

Yorumlarınızı bekliyorum.

 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

İtalya’nın Romantik Kasabası Lago di Nemi…

Yazdır / PDF Merhaba, Roma Seyahatimizde gezdiğimiz küçük, romantik kasaba Lago di Nemi. Roma’ya 21 …

Yorum

 1. Thank you for your time and energy to have had these things together on this weblog. Robin and that i very much appreciated your suggestions through the articles in certain things. I realize that you have many demands on your schedule so the fact that a person like you took all the time as you did to guide people really like us by means of this article is also highly liked.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.