Ana Sayfa / Seyahat Haberleri / Türkler Vizesiz 100 Ülkeyi Ziyaret Ediyor…
vizesiz ülkeler

Türkler Vizesiz 100 Ülkeyi Ziyaret Ediyor…

Türkler Dünya’yı Geziyor

Rusya’nın Henley & Partners ile Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) ortak hazırladığı “Visa Restrictions Index” seyahat özgürlüğü sıralamasında 38.sırada yer aldığını bildirdi.
Rusya Tur Operatörleri Derneği (ATOR), tarafından yapılan açıklamada, sıralamanın belirlenmesinde ülkelerin vize kuralları ve diğer ülkeleri vizesiz seyahat etme imkanları dikkate alınarak hazırlandığı iletildi. Rusya, 94 ülke arasında Türkiye ile birlikte 38. basamağı paylaştı. Ruslar ve Türkler vizesiz 100 ülkeyi ziyaret edebiliyorlar.

En yüksek seyahat özgürlüğüne sahip 5 ülke olan Finlandiya, Almanya, İsveç, İngiltere ve ABD vatandaşları vizesiz olarak 174 ülkeye girebiliyorlar. Danimarka ve Kanada vatandaşları 173 ülkeye, Belçika, Fransa, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İspanya, Japonya ve Güney Kore vatandaşları ise 172 ülkeye vize veya sınırlama olmadan giriş yapabilir.
Eski Sovyetler Birliği ülkelerinden en yüksek seyahat özgürlüğü seviyesine sahip ülkenin ise Letonya olduğu bildirildi. 13. sırada yer alan Letonya vatandaşları 158 ülkede vize olmadan tatil yapabilirler.
Listenin son sıralarında Irak ve Afganistan yer alıyor. Iraklılar vizesiz sadece 31, Afganistan vatandaşları ise sadece 28 ülkeye giriş yapabiliyorlar.

 

2015 Yılı Vizesiz Seyahat Edilebilen Güncel Liste;

Andorra, Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Bahreyn (Sınırda 14 Gün), Barbados, Belarus, Belize, Bhutan, Bolivya, Bosna Hersek, Brezilya, Britanya Virjin Adaları, Brunei Sultanlığı (Dikkat: 72 Saate kadar transit vize, vizeler kalkmadı henüz), Botswana, Cook Adaları, Dominik Cumhuriyeti, Doğu Timor, Ekvador, El Salvador, Endonezya, Ermenistan, Fas, Fiji, Filipinler, Filistin, Gambiya, Guatemala, Gürcistan, Güney Afrika Cumhuriyeti, Haiti, Honduras, Hong Kong, Irak, İran, Jamaika, Japonya, Kamboçya, Kamerun, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kenya (evize şart), Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Kuveyt, Libya, Lübnan, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Meksika (e-ize), Moldova, Mauritus, Moğolistan, Mozambik, Nikaragua, Niue, Palau Cumhuriyeti, Panama, Palau, Paraguay, Peru, Ruanda, Rusya, Samoa, Saint Vincent ve Grenadinler Adaları, Saint Kitts ve Nevis Adaları, Saint Lucia, Singapur, San Marino, Santa Lucia, Sırbistan, Sudan, Suriye, Sri Lanka, Swaziland, St. Vincent-Grenadines, Suriye, Şili, Şeyseller, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Tayvan, Trinidad ve Tobago, Tunus, Turks ve Caicos Adaları, Tuvalu, Ukrayna, Umman, Uruguay, Ürdün, Vanuatu, Venezuela, Vatikan, Zambiya

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Zenginliğin ve Fakirliğin Uç Noktası Dubai…

Yazdır / PDF Sevdiğim memleketlerden biri olan Dubai’nin hep ihtişamını görüyoruz. Dubai’ye birde bu gözle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.