Ana Sayfa / Seyahat Haberleri / Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 38 Yer…

Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 38 Yer…

 1. Sultan Ahmet Cami – İstanbul

Osmanlı Devleti’nin en büyük miraslarından Sultan Ahmet Camii Padişah I.Ahmet tarafından yaptırılmıştır.  Cami mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik Çinileriyle bezeli olduğu için yabancı turistler tarafından Blue Mosque yani Mavi Camii olarak da bilinmektedir.

 1. Halfeti – Şanlıurfa

Fırat Nehri üzerine kurulu Birecik Barajı nedeniyle bu bölgedeki birçok köy sular altında kalmış. Saklı Cennet ve Kayıp Kent olarak da bilinen Halfeti doğal güzelliği ile turizm açısından en çok dikkat çeken yerlerden biridir.

 1. Amasra –Bartın

Doğal yapısı ile hem deniz hem de bir orman kenti olan Batı Karadeniz şehri Amasra, yorucu geçen bir yılın ardından kafa dinlemek için tatil yapılası eşşiz bir yer.

 1. Zeugma – Gaziantep

Gaziantep’in kıymetlisi Büyük İskender zamanında kurulmuş olan antik kent Roma döneminden kalan mozaikleriyle dünyaca ünlüdür.

 1. Kapadokya – Nevşehir

Türkiye’nin en turist çeken noktalarından biri olan Kapadokya Peri Bacalarının oluşumu ise 60 milyon yıl önce volkanik dağların püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların, rüzgâr ve yağmurların aşındırması sonucu ortaya çıkmış muhteşem bir doğal güzellik.

 1. Ani Harabeleri – Kars

Binlerce yıl önce farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Ani Harabeleri Antik Kent eşsiz eserleriyle tarihe ışık tutuyor. Bu antik Kent mutlaka görülmeye değer.

 1. Ayasofya Camii – İstanbul

Osmanlı döneminde cami daha öncesinde ise Ortodoks Kilisesi olarak kullanılan günümüzde ise müze olan Ayasofya Camii; sanat, mimarlık ve tarihi bakımından dünyanın en önde gelen ve en önemli yapılarından biridir. Ayasofya Cami Dünyanın 8’nci Harikası olarak gösterilmektedir.

 1. Aspendos – Antalya

Romalılar tarafından inşa edilmiş Aspendos, Antik tiyatrolar arasında en iyi şekilde korunarak gelmiş bir hava açık tiyatrosudur.

 1. Uzungöl – Trabzon

Sık orman yapısı ve oluşumu itibariyle yem yeşil doğal güzelliğe sahip olan Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı olan Uzungöl ziyaretçilerini huzurun derinliklerine götürüyor.

 1. Mevlena Müzesi – Konya

Mevleviliğin öncüsü olan yüce insanın dergâhı, Mevlana Türbesi olarak da bilinen yapı, gezdiğinizde maneviyatınızı artıracak güce sahip.

 1. Astım Mağarası – Mersin

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Astım hastalarına iyi geldiği söylenmektedir. Astım Mağarası derin, doğal sarkıt ve dikitlerin yer aldığı muhteşem bir mağaradır.

 1. Çanakkale Şehitler Anıtı – Çanakkale

Çanakkale Gelibolu yarımadasında yer alan 1. Dünya Savaşı sırasında şehit düşen 253.000 Türk askerinin anısına yaptırılan abidelerin en görkemli Anıtıdır.

 1. Efes – İzmir

M.Ö. 6000 yıllarına dayanan Efes Antik Kenti İzmir’in Selçuk ilçesindedir. Farklı dönemler Roma, Yunan ve Türklere ait bir antik kent olmuştur. Antik Kentin yaklaşık 8 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülüyor. Efes Antik Kenti, Cilalı Taş Devri’nin en önemli örneklerinden biri ve günümüze kadar gelen nadide şaheserlerdendir.

 1. Kız Kalesi – Mersin

Tipik deniz ortası yapıların hikâyesiyle aynı olan Mersin’in Erdemli ilçesindedir Kızkalesi.  Kısa süren bir tekne turunun ardından kaleye çıkabilirsiniz.

 1. Dolmabahçe Sarayı – İstanbul

Dolmabahçe Sarayı Osmanlı döneminde Sultan I. Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır.  Atatürk’ün İstanbul ziyaretlerinde ikametgâh olarak kullandığı saray aynı zamanda kendisinin vefat ettiği yerdir.

 1. Anıtkabir – Ankara

Ankara Anıttepe’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarıdır. Mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken bir yerdir.

 1. Düden Şelalesi – Antalya

Düden Şelalesi sular şehri ve turizm başkenti olan Antalya’da bulunmaktadır. Düden Şelalesinde bir de mağara vardır. Bu mağara, şelaleyi daha güzel yapmaktadır. Düden Şelalesi, bu mağaradan 10 km sonra başka bir güzelliği daha Lara’dan Akdeniz’e dökülerek bir kez daha insanlara güzelliğini göstermektedir.

 1. Şirince – İzmir

Maya Takvimine göre 21. Aralık 2012’de kopacak olan kıyametten etkilenmeyecek güvenli bir bölge olarak gündeme gelen Şirince kasabası sadeliği seven ve huzur arayanların adresi. Aynı zamanda Matematik sevenlerin uğraması gereken Matematik Köyüne de ev sahipliği yapmaktadır.

 1. Karagöl – Artvin

Doğu Karadeniz’in saklı cennetlerinden biri olan Artvin’in Borçka ilçesi yakınlarındaki Karagöl Tabiat Parkı, ziyaretçilerine dört mevsim farklı güzellikler sunuyor.

 1. Safranbolu Evleri – Karabük

Unesco tarafından Dünya Miras Kenti listesine alınmış olan Safranbolu Evleri, geleneksel Türk toplum yaşantısının tüm özelliklerini yansıtan ve tarihi geçmişinde yarattığı kültürel mirası çevresel dokusu içinde koruyan örnek bir kenttir.

 1. Topkapı Sarayı – İstanbul

Topkapı Sarayı 149-1465 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet tarafından ikametgâh olarak yaptırılan ve Osmanlı Devleti’nin en köklü saraylarındandır. Günümüzde birçok eserin sergilendiği saray İstanbul’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden olup birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir.

 1. Boğaziçi Köprüsü – İstanbul

Asya ve Avrupa Yakasını kıtalarını İstanbul Boğazı üzerinde birleştiren köprüdür. Sunduğu eşsiz manzarası İstanbul’un dünya kentleri içinde yer almasını sağlayan nedenlerden sadece biridir.

 1. Anzer Yaylası – Rize

Rize’nin dünyaca ünlü balına da ismini vermiş olan Anzer Yaylası rize’nin İkizdere ilçesine bağlı bir turizm merkezidir.

 1. Nemrut Dağı – Adıyaman

Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan önemli tarihi eserlerimizden biridir Nemrut Dağı. Kommagene Kralı Theos’un heykelinin yanı sıra Yunan ve Pers tanrısının heykelleri ile bir kartal başı heykeli de dağın eteklerinde bulunmaktadır

 1. Abant Gölü – Bolu

Çevresinde yer alan zengin bitki örtüsü ve gür ormanların yanı sıra; kıyısında yer alan beyaz ve sarı nilüferlerle harika bir görüntü çizen göl olarak adlandırabiliriz.

 1. Sümela Manastırı – Trabzon

Trabzon’un Maçka ilçesinin Altındere Köyü sınırları içerisinde yer alan Sürmele Manastırı sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olmasıyla dikkat çekici bir görünüme sahiptir. Halk arasında ise Meryem Ana adı ile anılır.

 1. Midyat – Mardin

Mardin dinlerin ve dillerin buluşma noktası olarak da bilinmektedir. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bu şehir görülmeye değer güzellikte

 1. Yerebatan Sarnıcı – İstanbul

İstanbul’daki en büyük kapalı sarnıçtır. Sultahmet’te bulunan sarnıç günümüzde müze olarak ziyaretçilerine açıktır. Ayrıca ulusal ve uluslararası birçok etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır.

 1. Bodrum Kalesi – Muğla

Muğla’da bulunan Bodrum’un simgesi haline gelmiş kale bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır.

 1. Galata Kulesi – İstanbul

Bizans İmparatorluğu zamanında 528 yılında inşa edilmiş Dünyanın en eski kulelerinden biridir Galata Kulesi. Pek çok efsaneye de konu olan kule, İstanbul’un eşsiz yapılarından biridir.

 1. Ölüdeniz – Fethiye

Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir beldedir. Ölüdeniz kumsalı 2006 yılında %82 oyla dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir.

 1. Kız Kulesi- İstanbul

M.Ö. 24 yıllarına kadar uzanan bir tarihi olan kule, Üsküdar’da Bizans dönenimden kalan tek yapı olmakla beraber çeşitli efsanelere de konu olmuştur.

 1. Selimiye Camii- Edirne

Osmanlı Dönemine ait olan Selimiye Camii Mimar Sinan’ın 90 yaşında yaptığı ve ustalık eserim dediği yapıt özellikle iç süslemeleriyle dikkat çekmektedir. Ayrıca Selimiye Camii Unesco Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

 1. Harran – Şanlıurfa

Harran tarih boyunca kültür ve din merkezi ve Dünyanın ilk bilim merkezlerinden biri olan kent aynı zamanda Dünyanın ilk üniversitesini de barındırmaktadır.

 1. Harput – Elazığ

Birçok devlete ev sahipliği yapmış olan bu antik kent günümüzde açık hava müzesi gibidir. M.Ö. 20 yüzyıldan kalıntılar bulunmaktadır.

 1. Cumalıkızık – Bursa

Tarihi dokusunu ilk günden bugüne kadar korumuş, Uludağ’ın etekleri ile vadiler arasında sıkışıp kalmış şirin bir Osmanlı Köyü’ dur. Ayrıca Cumalıkızık Köyü 2014 yılında Unesco Dünya Miraslar listesine alınmıştır.

 1. Balıklıgöl – Şanlıurfa

Balıklıgöl İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinmektedir. Göl kutsal balıkları ve çevresindeki tarihi eserleriyle Şanlıurfa’nın en bilinen tarihi ve turistik mekânıdır.

 1. Pamukkale Travertenleri – Denizli

Unesco tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmış olan Pamukkale Travertenleri görülmeye değer güzelliktedir. Ayrıca şifa cenneti de olan bu yer kalp rahatsızlıkları, romatizma göz ve deri hastalıklarına da iyi gelmesiyle de bilinmekte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Zenginliğin ve Fakirliğin Uç Noktası Dubai…

Yazdır / PDF Sevdiğim memleketlerden biri olan Dubai’nin hep ihtişamını görüyoruz. Dubai’ye birde bu gözle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.