Ana Sayfa / Türkiye Gezi Önerileri / Türkiye’de Hayranlık Uyandıran Doğa Harikası Yerler…
GeziÖnerileri

Türkiye’de Hayranlık Uyandıran Doğa Harikası Yerler…

Çok güzel bir vatanımız var doğal güzelliği ile kendine hayran bırakan. İşte onlardan bir kaçı.
1. Karagöl / Artvin
Hak ettiği kadar tanınmasa da, Artvin’in Şavşat ilçesindeki Karagöl, ziyaretçilerini ilk görüşte kendine âşık ediyor. 1550 metre rakımlı Karagöl, başta sonbahar olmak üzere her mevsim birbirinden güzel görüntüler sunuyor.

2. Kelebekler Vadisi / Muğla
Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Kelebekler Vadisi, ismini burada barınan 80’den fazla kelebek türünden alsa da, daha ziyade dik kayalıklarla çevrili yapısı ve turkuaz deniziyle büyük ilgi görüyor. Vadiye ulaşım yalnızca Ölüdeniz’den kalkan teknelerle ya da özel yatlarla sağlanıyor.

3. Gökpınar Gölü / Sivas
Turkuazın her tonunu sergileyen Sivas’ın Gürün ilçesindeki Gökpınar Gölü, çevresindeki yeşilin farklı tonlarıyla birleşince, ortaya izlemeye doyamayacağınız manzaralar çıkıyor! Bu küçük gölün en derin noktası 15 metreyi bulsa da, suyu o kadar berrak ki, en derinlerde yüzen balıklar bile açık havalarda oldukça net görülebiliyor!

4. Kapadokya / Nevşehir
Nevşehir, Niğde, Aksaray, Kırşehir ve Kayseri illerine yayılan Kapadokya’ya ilk defa gittiğinizde “acaba burası başka bir dünya mı?” diye düşünmemek elde değil. İnsana başka bir gezegene gitmiş hissiyatı veren bu bölge, ilginç yer şekilleri kadar, binlerce yıllık tarihiyle de ziyaretçilerini cezbediyor.

5. Kaçkar Dağları / Rize ve Artvin
Kaçkar Dağları, 4 bin metreye yaklaşan zirveleri, yeşile doymanızı sağlayacak ormanları ve masmavi renge sahip buzul gölleriyle tam bir doğa harikası. Kaçkar Dağları’nda doğa yürüyüşünden dağcılığa, kayaktan balıkçılığa kadar farklı aktiviteler yapabilirsiniz. Tabi Rize’ye kadar gidip, Ayder Yaylası’na uğramayı unutmayın!

6. Pamukkale / Denizli
UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pamukkale, dünyada eşi bulunmayan, pamuk hissi veren beyaz travertenleriyle eşsiz bir görüntüye sahip. Şifalı ve sıcak suları da buraya uğrayanlara sağlık ve huzur vadediyor.

7. Uzungöl / Trabzon
Dik ve ormanlık yamaçların arasında bir elmas gibi parıldayan bu uzun ve ince göl, dağ yamaçlarından düşen kayaların, Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuş. Eğer hava sisli değilse, Uzungöl’ü kuşbakışı izlemek için en güzel yerlerden biri kesinlikle 2200 metre takımdaki Yente Yaylası.

8. Ölüdeniz / Muğla
Dünyanın en güzel plajlarından biri olarak kabul edilen Ölüdeniz, aynı zamanda mavi ve yeşilin yeryüzünde en ahenkle buluştuğu yerlerden biri. Yakınlarında bulunan yaklaşık 2000 metre yükseklikteki Babadağ’dan yamaç paraşütüyle atlandığında sunduğu manzaralar ise tam anlamıyla nefes kesici!

9. Meke Gölü / Konya
Sönmüş bir volkanın kraterinin sularla dolmasıyla oluşan Meke Gölü’nü diğer krater göllerinden ayıran özelliği, gölün ortasında, kuşbakışı bakıldığında nazar boncuğu görünümüne sahip olmasını sağlayan bir adacığın bulunması. Üzücü haber ise, gölün eğer önlem alınmazsa yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olması.

10. Yedigöller Milli Parkı
Çarpıcı güzelliğe sahip göllerden ve başta kayın olmak üzere, farklı ağaç türlerinden oluşan bir zengin ormanlardan oluşan Yedigöller Milli Parkı, Bolu, Zonguldak ve Düzce illerinin kesişim noktasında yer alıyor. Ancak bu milli parka ulaşım, Bolu’nun Mengen ilçesinden sağlanıyor.

Zeynep Polat

zeyneppolat@gezionerileri.com

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Kurban Bayramı Gezi Planımız…

Yazdır / PDF Merhaba, Her zaman ki gibi bayram ziyaretlerimiz ve Kurban kesme işlemimizden sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.