Ana Sayfa / Türkiye Gezi Önerileri / İstanbul / Garipçe / Garipçe Köyü İstanbul’da Biraz Huzur…
Gezi Önerileri

Garipçe Köyü İstanbul’da Biraz Huzur…

Şuan ki huzurunu arayacağımızın kesin olduğu İstanbul’a yakın uzak diyebileceğimiz ama şehrin merkezinin araba trafiğinden, insan kalabalığından, koşuşturmacası ve gürültüsünden uzakta muhteşem manzaraya sahip Karadeniz’e komşu, Sarıyer’e ise sadece 6 km uzaklıkta olan oksijen deposu Garipçe Köyündeyiz.

İstanbul Sarıyer’in köylerinden biri olan Garipçe Köyü küçücük bir koyun yamacına kurulmuş. Bir o kadar küçük ve şirin bir yer olan bu köyde yaşayanların çoğu ise Karadeniz’den göç etmişler, geçimlerini ise balıkçılık ile sağlıyorlar.

Bu küçük köyde hafta sonuna oranla hafta içi fiyatlarının biraz daha uygun olduğunu söyleyebildiğimiz 3 tane restoran bulunmakta. Kahvaltı ve balık keyfi yapabileceğiniz mekânların ikisi ise hemen sahilde meydan da bulunan Kaşı Kumluk ve Garipçe Aydın Restaurant. Bir diğeri ise köyün hemen girişinde bulunan Asmaaltı Restaurant.

Köyde bulunan Garipçe Kalesi, Boğazın Karadeniz yönüne tamamen hâkim bir kaledir. Cenevizlilerden kalma olan bu kale, Macar asıllı Fransız mimar Baron François de Tott’a Padişah III. Mustafa tarafından yaptırılmıştır. 15. Yüzyıla ait olan bu kale muhteşem bir boğaz manzarasına sahip fakat kalenin şuan ki hali ise oldukça harabe ve bakımsız.

Her ne kadar doğal yaşayamasak da zor da doğal beslenebilmek elimizde gibi. Garipçe Köyünün meydanında doğal ev yapımı erişte, tereyağı, peynir, köy yumurtası, bal, mısır ve taze sebze-meyve satan bir pazar bulunuyor.

Garipçe Köyü için diyebileceğim tek şey ise inşallah bu doğal güzelliğin bozulmaz ve biz bu kalabalıktan sıkıldıkça sana kaçarız.

Ulaşım;

Özel aracınızla gidiyor iseniz Sarıyer’den Kilyos’a doğru giderken Koç Üniversitesi’nin olduğu Rumeli Feneri ayrımından sapmanız gerekiyor. Çam ağaçları arasından ilerlediğinizde 6 km sonra Garipçe tabelası sizi karşılıyor.

Köye özel araç dışında, Hacı Osman metro durağından hareket eden Sarıyer üzerinden gelen 150 numaralı IETT otobüsüyle de ulaşmak mümkün.

Şimdiden iyi gezmeler…

Zeynep POLAT

zeyneppolat@gezionerileri.com

 

 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Kurban Bayramı Gezi Planımız…

Yazdır / PDF Merhaba, Her zaman ki gibi bayram ziyaretlerimiz ve Kurban kesme işlemimizden sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.