Ana Sayfa / Seyahat Haberleri / Dünya’nın En Zalim Yeri Danakil Çöküntüsü…
Gezi Önerileri

Dünya’nın En Zalim Yeri Danakil Çöküntüsü…

National Geographic tarafından “Dünyadaki en zalim yer” olarak nitelendirilen Danakil, aynı zamanda bir tuz çölü.
Dünyadaki en sıcak yerlerden biri olan Danakil Çöküntüsü, aynı zamanda jeolojik açıdan en aktif yerlerden biri. Eriyik, asidik ve köpüren bir toprağa sahip olan bu arazi daha önce gördüğünüz hiçbir şeye benzemiyor.

Çöküntü, kendini sarı, turuncu ve kırmızı renklerle gösteren tuz, sülfür ve çözünük demir gibi mineralleri barındırıyor. Danakil Çöküntüsündeki havuzların bazılarının pH seviyesi 1’in altında. Ölümcül asit, ince tuz tabakalarının altında saklanıyor. Çöküntü, dünyadaki en verimsiz ekosistemlerden birine sahip. Çöküntü, bazalt akıntıları, kalkan volkanları ve sinder konileri ile kaplı. 1926’da magma yüzeye çıkmış ve küçük bir maar oluşmasına sebep olan bir buhar patlaması yaşanmış.

Yakınlardaki Dallol’da yaşayan insanlar tuz kütlelerini kesiyor, onları develerin üzerine yüklüyor ve satmak için yakınlardaki şehirlere götürüyorlar. Bu iş oldukça meşakkatli olsa da, 100 yıldır geçimlerini bununla sağlıyorlar.

Danakil Çöküntüsü’nde 41°C’ye kadar ulaşabilen sıcaklık ve “Afar rüzgârı” denilen ve deriniz yanıyormuş gibi hissettiren kızgın esinti oldukça bunaltıcı. Eğer zorlu hava koşulları veya güvenlik tehditleri sizi yıldırmıyorsa (tuzla alakalı çekişmeler sebebiyle pek çok turist yaralanmış veya öldürülmüş), burayı ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.

Zeynep POLAT

zeyneppolat@gezionerileri.com

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Kurban Bayramı Gezi Planımız…

Yazdır / PDF Merhaba, Her zaman ki gibi bayram ziyaretlerimiz ve Kurban kesme işlemimizden sonra …

Bir Cevap Yazın