Benim Şehrim Dubai…

 

Evet benim şehrim. İlk yurt dışı seyahatimize bu şehirden başladık. 2009 yılında ilk gittiğimde Facebookda fotoğrafları “dubai is one of the most beautiful city in the World” başlığı ile paylaşmıştım. Hala aynı fikirdeyim.  Aslında doğal güzelliği hiç yok, herşey yapay ama süper bir şehir yapmışlar. Müslüman, temiz ve modern. Bu üçü bir arada olduğu için insan rahat ediyor. Bu şehirde yaşamak istiyorum ama henüz nasip olmadı.

Biz ilk gittiğimizde 3 gece 4 gün kaldık ve ayaklarımız patlayana kadar gezdik, anca yetiştirdik. Sonraki gittiğimizde 10 gün kaldık ve rahat rahat gezdik, deniz keyfi yaptık. Mevsim olarak Ekim ila Mart arasında gidilebilir ama Kasım ve Mart ayları bence daha güzel.

Ekstra bilgi;  çocukla gitmek için çok müsaid ve çok uygun bir yer.

Dubai de Barsha bölgesinde kalmanızı tavsiye ederim. Otel için tıklayabilirsiniz. 

Evet gezilecek yerlere gelir isek; ( Yazarken bile mutlu oluyorum)

 

1.Dubai Müzesi:

Deira bölgesine yakın, Dubai’nin tarihini anlatan bir müze. Petrol bulunasıya kadar inci çıkarımından nasıl geçimlerini sağladıklarını, ne kadar bedevi bir yaşam sürdüklerini gösteriyor. İnsan diyor neymişler ne olmuşlar para işte.

2- Dubai de Safari:

Mutlaka yapılması gereken bir aktivite. Muhteşem çöllerde jeeplerle safari yapıyorsunuz, ardından sizi yemek için bir alana götürüyorlar ve yerel şartlarda açık büfe yemek yiyiyorsunuz. Elinize hint kınası yaptırabiliyorsunu.  Biz kendimiz için safari turunu Dubai’ye gidince ayarladık ama  annemler gittiğinde Türkiye’den rezervasyon yaptırdık, onları gelip otellerinden aldılar. Biz gittiğimiz zaman ücreti 50 Tl idi muhtemelen şimdi yükselmiştir ama ne kadar olursa olsun bu zevki mutlaka yaşayın.

Safariden görüntüler;

3- İbn-i Batuta:

İçerisinde bir çok kültürün, şehrin resmedildiği alışveriş merkezi. Dubai marinaya giderken bence görülmeye değer. Biz 2009 da gittiğimizde daha yeniydi sonraki gidişimizde biraz eskimişti ama gene de entresan bir yer.

 4- Dubai Mall ve Burj Halife :

Dubainin en büyük alış- veriş merkezi : İçerisinde büyük bir gölet ve su gösterisi var. Her yarım saatte bir müzik eşliğinde su gösteri yapıyorlar. Burj Halife de hemen yanında ama benim yükseklik korkum olduğu için çıkmadım. Dünyanın en yüksek binasına sanırım çıkmaya değerdir.

5- Emirates Mall:

Dubai Mall dan önce Dubai nin en büyük alışveriş merkezi idi ama şimdi Dubai Mall onu geçti. İçerisinde yapay kayak merkezinin bulunduğu ve bir çok aktiviteyi içinde barındıran bir alış veriş merkezi.

Kayak merkezini yapay deyip geçmeyin, profesyonel kayan kişileri dahi tatmin edecek kadar başarılı bir pisti var tecrübe ile sabit  Yalnız çöldür çok soğuk değildir demeyin içerisi gerçekten soğuk. Ne kadar kayak takımlarını girişte verseler de yeterli olmuyor ama yapmaya değer, tavsiye ederim.

6- Deniz:

Dubai Hint Okyanusuna kıyısı olan bir şehir ve denizi süper. Jumeirah Beach diye bir plajı var, cüzi bir ücretle girebiliyorsunuz ama güzel bir yer bazı günler sadece bayanlara mutlaka bu güzel denizde yüzmelisiniz.

7- Dubai Marina:

Dubai Marina bence Dubai’nin görülmeye değer en güzel yerlerinden biri. Dediğim gibi yaşamayı çok isterdim. Her yerde olduğu gibi burada da büyük bir alışveriş merkezi var.  Dubai Marin Mall güzel, ziyaret edilebilir ve balkonunda marina manzaralı yemek yenilebilir.

8- Kanal Turu:

Şehrin içerisinden giden yapma kanalda biz ilk gittiğimizde yerel kayıklar ile gezmiştik,  ikinci gittiğimizde ise yemekli kanal turuna katıldık. Bizce ikisi de güzel, tek farkları fiyatları :).

9- Deira Bölgesi : 

Dubai’nin Eminönü diyebiliriz. Alışverişin kalbi bu bölgede atıyor. Vergi olmaması fiyatları ister istemez ucuz kılıyor ama bir şeyler almaya kalkarsanız rahat 3 gününüzü buraya ayırmanız gerekiyor. Saat 12:00 gibi dükkanlar kapanıyor 16:00 gibi açılıyor. Pek alışık olduğumuz bir düzen değil. Saat 20:00 e kadar dükkanlar açık. Cuma günü resmi tatil olduğunu unutmayın hatta Cumartesi de. Şimdiden iyi alışverişler gerçekten gez gez bitmiyor. Mümkün ise yanınızda bir erkekle gitmeyin :).

10- Mercata Mall :

Avrupa’da bir pasaj geziyormuşsunuz hissi veriyor. Bana Milano’yu hatırlattı. Bence görülmeye değer. Jumeirah bölgesinde.

12- Medinat Souk:

ilk gittiğimizde Yelken oteli çok net görüyordu süperdi ama sonraki gittiğimizde önüne bina yapılmış ve yelken otel manzarası kaybolmuş ama içi entresan. Vaktiniz olur ise gezin.

ilk gittiğimizde Yelken oteli çok net görüyordu süperdi ama sonraki gittiğimizde önüne bina yapılmış ve yelken otel manzarası kaybolmuş ama içi entresan. Vaktiniz olur ise gezin.

Lütfen sizde yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Cansu KARADAĞ

cansukaradag@gezionerileri.com

 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Sharjah Birleşik Arap Emirliklerinin Bilinmeyeni…

Yazdır / PDF Birleşik Arap Emirliklerinde genelde uygun fiyatlı uçuşlar için kullandığımız Havaalanından bilirdik Sharjahı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.