Ana Sayfa / Seyahat Haberleri / Balkanlarda Vizesiz Keşfedilmeyi Bekleyen Yerler….
Gezi Önerileri

Balkanlarda Vizesiz Keşfedilmeyi Bekleyen Yerler….

  1. Arnavutluk

Arnavutluk, Balkanlar ve Avrupa’da eşi benzeri olmayan bir ülke. Geçmişinde İtalya’nın ve tabi ki Osmanlı’dan izler taşıyan Arnavutluk, kendine özgü kültürünü Balkanların geri kalanından aldıklarıyla bir güzel harmanlamış.

  1. Bosna Hersek

Bosna-Hersek’te Osmanlı döneminden birçok tarihi yapıya rastlayacaksınız. Bunların arasında en tanıdık yüz belki de 1557 yılında yapılan Mostar Köprüsü. Savaşın izleri yer yer hissedilse de, Saraybosnalılar yeniden sıcak ve capcanlı bir şehir yaratmayı başarmışlar. Baščaršija (Başçarşı), Saat Kulesi ve Gazi Hüsrev Bey Camii gibi meşhur yapıların yanı sıra, Sırp Ortodoks Kilisesi ve Saraybosna Sinagog’u ziyaret edilesi tarihi yapılar arasında yer alıyor. Dilerseniz Saraybosna ve Travnik yazılarımıza göz atabilirsiniz. http://www.gezionerileri.com/bosna-hersekin-baskenti-mahsun-sehir-saraybosna-sarajevo/  http://www.gezionerileri.com/vezirler-sehri-travnik/

  1. Sırbıstan

Sırbistan’ın uzun insanları sizi devlerin arasına düştüğünüzü hissettirirken, görkemli doğası ve harika şehirleri de sizi ihtişamları ile şaşırtacak. Bunun en iyi örnekleri Novi Sad ve Belgrad şehirleri. Tuna ve Sava nehirlerinin buluştuğu yerde kurulu başkent Belgrad, temiz havası ve dopdolu yaşamıyla size taze bir soluk getirecek. Tarihe tutkuluysanız Kalemegdan (Kale Meydanı), Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Stefan Lazarevic Anıtı, Nebojsa Kulesi ve Saborna Kilisesi mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında. Osmanlı’nın izlerini görmek istiyorsanız Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi ve Silahdar Damat Ali Paşa Türbesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

  1. Karadağ

Karadağ’daki popüler Kotor şehri ve Budva kıyıları, James Bond filmi Casino Royale’de önemli bir rol oynuyor. Kotor, tarihi, cennet gibi doğası ve olağanüstü güzelliği ile birçok ziyaretçiyi kendine çekiyor. 2500 yıllık tarihi ile Adriyatik Denizi’nin kıyılarındaki en eski yerleşim alanlarından biri olan Kotor sizi rüya gibi körfezi, yakınında bulunan St. Nikola Adası, şehrin merkezi olan Stari Grad bölgesi ve kalesi ile sizi fena halde cezbedecek.

  1. Makedonya

Resne, Manastır, Ohri ve Üsküp gibi görülmeye değer şehirleri ve kasabaları dışında Makedonya, sizi kendine özgü doğası ile de kendine hayran bırakacak. Büyük İskender’in doğum yeri olarak da, ülkenin tarihte antik dönemden beri önemli bir yeri var. Ohri’deki Halveti Tekkesi, Fatih Camii, St. Panteleimon Ortodoks Kilisesi ve Antik Tiyatro ve Ohri Çarşısı görülmesi gereken yerler. Üsküp’ün taşlı yollarından kafanızı kaldırdığınızda tarihi binalar ve güzelliklerle karşılaşacaksınız. Vardar Nehri’ne bakan Üsküp Kalesi’ni ziyaret edebilir, 6. yüyzıldan kalma Taşköprü’de seyre dalabilir, Türk ve Yahudi mahallelerini keşfedebilirsiniz. Davut Paşa Hamamı, Mustafa Paşa Camii, Sultan Murat Camii, Mustafa Paşa Camii, İsa Bey Camii, Sulu Han, Büyük İskender Heykeli, Makedonya Meydanı derken, Üsküp’teki tarihi yerlerin listesi saymakla bitmiyor.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Zenginliğin ve Fakirliğin Uç Noktası Dubai…

Yazdır / PDF Sevdiğim memleketlerden biri olan Dubai’nin hep ihtişamını görüyoruz. Dubai’ye birde bu gözle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.