Ana Sayfa / Seyahat Haberleri / Fransa’nın En Güzel Yerleri…

Fransa’nın En Güzel Yerleri…

Paris

Fransa’nın Başkenti Paris’te 6000’den fazla sokak vardır. Fransa’yı gördüm deseniz de görülecek keşfedilecek birçok sokak vardır.

Colmar

Colmar, Fransa’nın Alsace(Alsas) eyaletinde bulunuyor. Colmar; şehrin içinden geçen su kanalları, alışveriş yapabileceğiniz küçük Fransız dükkânları ile kendine özgü bir yapıya sahip. Hele şehre özgü tahta pencereli rengârenk evler çok orijinal. Colmar’ın özelliklerinden birisi de Özgürlük Heykeli‘nin tasarımcısı Frédéric Bartholdi’nin anavatanı.

Mont Saint Michel

Unesco Dünya Mirasında yer almaktadır.

 

Marsilya

Fransa’nın Güney kıyıları olarak bilinen Côte d’Azur’un en güzel limanlarından birisi Marsilya. Aynı zamanda Paris’ten sonra Fransa’nın en büyük şehri olma özelliğine de sahip.

Mont Blanc

 

French Riviera

Chateau De Versailles

Versay Sarayı tarihi bir Fransız şatosudur. 1668 yılında XIV. Louis, aynı anda 20.000 kişiyi barındırabilen, Avrupa’nın en büyük saraylarından birisini yaptırmıştır.

Annecy

Fransa’nın güneydoğusunda yer alan, İsviçre sınırına çok yakın küçük ve şirin bir tatil merkezi. Alplerin kıyısındaki bir krater gölünün yanına kurulmuş olan Annecy içinden kanallar geçiyor. Birbirinden güzel sayısız tarihi, taş köprü var bu kentte. Bu nedenle Fransa’nın Venedik’i olarak anılıyor.

Annecy Gölü

Millau Viyadüğü

Fransa’da Tarn nehri üzerinde yapılan, Paris ile Barcelona arasındaki dünyanın en yüksek köprüsüdür.

Lyon

Fransa’nın güneydoğu tarafında bulunan Lyon UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. Ayrıca Şehir tarihsel olarak dünyanın ipek ticaretinin merkezidir.

Etretat

Etretat’ın nefes kesen kayalıkları, doğal olarak oluşmuş kemerli geçitleriyle dünyaca ünlüdür. Sahil yolunda dolaşıp dururken bu jeolojik harikalar dikkatinizi çekebilir. Ayrıca tarihi şatolar ve şapeller manzarayı çekici bir hale getiriyor.

Carcassone

Fransa’da Eyfel Kulesi sonrasında en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. 1997 yılında Unesco Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.

Bağlar

Bordeaux

Garonne Nehri üzerinde kurulmuş tarihi bir liman kentidir.

Provence

Fransa’nın güneyinde Bouches-du-Rhone bölgesine bağlı ve Marsilya’ya 25 km uzaklıktaki tarihi ve kültürel şehirdir.

La Chateau De Chambord

Fransa’nın en ünlü ve en çok ziyaret edilen anıtlarından en etkileyicisidir.

Rocamadour

Fransa’nın güneybatısında bulunan Rocamadour, Alzou Nehri üzerindeki dar bir boğazda inşa edilmiş minik bir kasabadır. Kasabadaki evler kademe kademe yükselir. 12. yüzyıla dayanan kasaba Fransız Devrimi sırasında neredeyse terkedilmiştir. Günümüzde pek çok turistin ilgisini çekmektedir.

Köyler

Gorge du Verdon

Givemy Jardins de

Saint Malo

İlk başta Rance nehrinin girişini koruyan ve duvarla çevrili bir hisar olarak inşa edilen Saint-Malo, korku salan korsanlara yüzyıllar boyunca yataklık etmiştir. Korsanların hepsi denizin dibini boylamış olsalar da burası hala bölgenin en fazla ziyaret edilen şehridir.

Zaman az  Gezilecek Yer çok…

Zeynep POLAT

zeyneppolat@gezionerileri.com

 

 

 

 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Zenginliğin ve Fakirliğin Uç Noktası Dubai…

Yazdır / PDF Sevdiğim memleketlerden biri olan Dubai’nin hep ihtişamını görüyoruz. Dubai’ye birde bu gözle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.