Ana Sayfa / Seyahat Haberleri / Türbülans Nedir?

Türbülans Nedir?

Merhaba,

Hepimiz uçakta türbülans’dan korkarız. Bende çok korkuyorum ve bu yazıyı görünce sizlerle paylaşmak istedim.

Anadolu jet Kaptan Pilot Gökhan Karakuş’un kaleminden Türbülans nedir? sorusunun cevabı beni rahatlattı belki sizleri de rahatlatır.

Bizler, halk arasında sallantı ya da hava boşluğu olarak da ifade edilen ve henüz alışık olmayan yolcularımızı rahatsız ve tedirgin eden hava hadisesine türbülans diyoruz.

Açık havada bile yüksek irtifalardaki rüzgârlardan, sıcak ve soğuk havanın yer değiştirmesinden veya bulutlardan kaynaklanan bir hareketlilik vardır. Bu hareketlilik uçakta sarsıntı ve sallantılar şeklinde hissedilebileceği gibi kısa süreli ani irtifa alışverişi şeklinde de hissedilebilir.

Türbülans esnasında uçaktan muhtelif sesler gelmesi, kanatlarımızın aşağı yukarı esnemesi de normaldir ve uçağın aynı zamanda yeterince esnek olduğunun da kanıtıdır. Yolculuk esnasında kanatlara dikkatli bakacak olursanız esneme hareketini fark edebilirsiniz. Kanatların bu esnek yapısı sayesinde karşılaşılan hafif ve hatta orta şiddetteki türbülanslar probleme sebep olmaz.

Uçuş rotamızda türbülans olabileceği bize uçuş için hazırlık yaparken bildirilir. Bizler de gerekirse uçuş irtifasını veya rotayı değiştirerek tedbir alırız. Uçuşta ise beklenmeyen bir türbülans ile karşılaşılırsa uçağın süratini ve irtifasını değiştiririz.

Yine de bu tedbirler sarsıntının tamamen yok edileceği anlamına gelmez. Bu nedenle yolcularımız emniyet kemerleri bağlı olarak seyahate devam etmelidirler.

Çok uçuyorsanız ve uçuşlarda türbülans sizi çok rahatsız ediyorsa check-in sırasında uçağın orta kısımlarında koltuk talep etmenizi tavsiye ederim.

Kendinizi Kadıköy’den yolcu vapuruna bindiğiniz zamanki gibi rahat hissedin. Çünkü açık hava da deniz gibi hareket eder. Türbülanstan kendine eğlence çıkaran yolcuların çokça olduğunu ve o esnada uçakta çektikleri video klipleri internette paylaştıklarını da belirtelim.

Kaynak: www.anadolujet.com

Cansu KARADAĞ

cansukaradag@gezionerileri.com

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Zenginliğin ve Fakirliğin Uç Noktası Dubai…

Yazdır / PDF Sevdiğim memleketlerden biri olan Dubai’nin hep ihtişamını görüyoruz. Dubai’ye birde bu gözle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.