Ana Sayfa / Mekan Önerileri / İstanbul’un Tarih Kokan Semtlerinden Kuzguncuk’ta 8 Mekan Önerisi…
Kuzguncuk

İstanbul’un Tarih Kokan Semtlerinden Kuzguncuk’ta 8 Mekan Önerisi…

İstanbul’un ruhu olan nadir semtlerden Kuzguncuk. Bir çok farklı kültüre ev sahipliği yapmış olan küçük bir balıkçı köyüymüş. Eski zaman ismi ise Kosinitza olan Kuzguncuk’ta Rumlar, Ermeniler, Müslümanlar ve Museviler bir arada yaşarlarmış. Kuzguncuğa gittiğinizde cami ve kiliseyi yan yana görebilirsiniz.

Kuzguncuk’un ana caddesi olan İcadiye Caddesi üzerinde karşılıklı sıralanmış 2-3 katlı renkli evleri ile beraber fırını, manavı, küçük kafeleriyle burası resmen nostalji kokuyor diyebilirim. Kuzguncuk kesinlikle yaşamak isteyeceğiniz bir yer, ben ise hiç yoksa bari hayalimde olan hep açmak istediğim cafem burada olsun diye iç geçiriyorum oda belki bir gün gerçek olur 🙂

Bu renkli şirin evlerin bol olduğu Kuzguncuk’ta her köşe başında gelin damat çekimlerini görmemeniz neredeyse imkânsız. Evlerin sahipleri pek bir bunalmış ki neredeyse birçok evin kapısında kâğıt üzerine “Ticari amaçlı gelin – damat fotoğrafı çekimi yasaktır. Aksi takdirde hukuksal işlem başlatılacaktır.” yazmaktaa. O kadar ki bir kapıda ise “ Burada resim çekilenler ayrılmaktadır” yazısını da gördük 🙂

Kuzguncuk semti birçok dizilere de ev sahipliği yapmış. Bunlardan biri benimde severek izlediğim zamane dizisi Ekmek Teknesi, bir diğeri ise Perihan abla dizisi ve diğer çekilen birçok dizi. Ekmek Teknesi adlı dizinin çekildiği Nusret Amca’nın evi günümüzde ise “Zahir Restaurant – Cafe” olarak müşterilerine kapısını açmış durumda. Ekmek Teknesi dizisindeki Nusret Amca’nın fırını, ölünün berber dükkânı, kılın kasap dükkanı, Ruhi’nin nalbur dükkanı ve Heredot Cevdet’in o güzel hikâyeleriyle ruh verdiği kahvehane.. Hepsini ise aynı cadde üzerinde görebilmeniz mümkün.

Kuzguncuk’un evlerinin, sokaklarının güzelliği ile beraber bütünleşmiş birçok cafe bulunmakta. Benimde gitme imkânımın olduğu size de tavsiye edebileceğim yerler var tabii aç mısınız İstanbul’un en iyi 10 dönercisi arasına girmiş közde pişen Metet Döner’de rahatlıkla yemek yiyebilirsiniz. Balık yemeyi seviyorsanız Kuzguncuk Balıkçısı, ev yemekleri için Asude Ev Yemekleri, Masum Mutfak gibi açılan birçok mekânı burada bulabilirsiniz. Arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz bir şeyler atıştırabileceğiniz ve içebileceğiniz renkli şemsiyelerle süslü Savor Cafe, çikolata severlerin yeri Çikolatacı Aziz Bey, Betyy Blue, Sitare, Pita, Zahir Cafe, Kafe La gibi daha bir sürü mekân 🙂 Kitapseverlerinde düşünüldüğü bu semtte Nail Kitapevi Kafede kitabınızı okuyabilir ve kahvenizi keyifle yudumlayabilirsiniz. Ayrıca Semtte bulunan antikacılara da uğramayı unutmayın derim çünkü gerçekten ilginizi çekebilecek vintage ürünler bulunuyor.

Kuzguncuğun sokaklarını keşfederken resim çekilmeyi, semtte en az bir cafeye uğramayı unutmayın derim. Bu arada yaz aylarında semtte bulunan bostanda ücretsiz olarak Yaz Sineması keyfi de yapabilirsiniz.

İyi Gezmeler..

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Hafta Sonu Önerileri

Hafta Sonu Gidebileceğiniz Mekan Önerileri

Yazdır / PDF Merhaba, İple çektiğimiz hafta sonu için bizden birkaç mekan önerisi… Hüsn-ü Ala …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.