Ana Sayfa / Seyahat Haberleri / Karadeniz’in Görülmeye Değer Muhteşem Yaylaları…

Karadeniz’in Görülmeye Değer Muhteşem Yaylaları…

Karadeniz, serin dereleri, temiz havası ve yemyeşil doğası olan yaylalarla dolu. İşte Karadeniz’in muhteşem yaylaları

  1. Pokut Yaylası / Çamlıhemşin / Rize

Pokut Yaylası, Çamlıhemşin’e 1,5-2 saatlik mesafede bulunuyor. Ağaçların yetişmeyeceği bir yükseklikte olmasına rağmen Karadeniz yelini alabildiği için burada bile bolca yeşile rastlayabilme imkânınız var. Bulutların üstündeki bu masalsı yer mutlaka görülmeli.

  1. Gorgit Yaylası / Demirli / Artvin

Kalabalığın, arabaların gürültüsü yerine rüzgârda sallanan ağaçların hışırtısını, kuşların cıvıltısını, derelerin şırıltısını duyacağınız harika bir ortam. Özellikle bahar ve yaz aylarında gitmenizi öneririz. Çünkü tabiata ait tüm renkler baharda kendini göstermeye ve buram buram yeşillik kokusu etrafa sinmeye başlıyor

  1. Ayder Yaylası / Çamlıhemşin / Rize

Türkiye’nin en ünlü yaylalarından biri olan Ayder Yaylası, 1350 m rakımda ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir bölgede yer alıyor.

4. İkizdere Yaylası / Rize

Bu ilçede Türkler, Lazlar, Karadeniz Rumları, Hemşinliler bir arada bulunuyor. Burada farklı farklı diller duymanız muhtemel. İlçede pek çok yayla bulunmakta ve dereleri ile de oldukça meşhur. Adını alma sebebi de bu dereler sayesinde olmuş. Eğer derelerin iç ferahlatıcı seslerini de duymak istiyorum diyorsanız tam da size göre bir yer İkizdere.

5. Perşembe Yaylası, Aybastı / Ordu

Perşembe Yaylası ilçe merkezine 17 km. uzaklıktadır. Ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde de bahsi geçmektedir.

6.Ovit Yaylası / Rize

Ovit Yaylası İkizdere-İspir yolu üzerindedir. Yaz aylarında gidip 2640 m yükseklikte bulutların içinde yürümenin nasıl bir his olduğunu tatmak isteyenler için bulunmaz bir nimettir Ovit Yaylası.

7. Kiraz Yaylası, Maçka / Trabzon

1850 m rakımlı bu yaylada çim kayağı yapma imkânınız bulunuyor. Temmuz ayının üçüncü cuma gününde “Ayeser Şenlikleri” yapılmaktadır.

8. Hazındak Yaylası, Çamlıhemşin / Rize

Doğu Karadeniz’in bir başka güzelliği Hazındak’ta etrafınız dağlarla çevrili olacak ve ahşap evlerin otantik ortamından ayrılması kolay olmayacağı için en az bir gününüzü orada geçirmek isteyebilirsiniz.

9. Kavrun Yaylası, Çamlıhemşin / Rize

Kavrun Yaylası, Ayder’e 10 km uzaklıktadır. Yerlilerinin Hemşinlilerden oluştuğu, aşağı ve yukarı olmak üzere ikiye ayrılan bir yayladır. Kavrun Yaylası, 2000-2260 m arası rakımda yer alıyor.

10. Anzer Yaylası, İkizdere / Rize

Anzer Yaylası, Rize merkeze 54 km mesafededir. Türkiye’nin en ünlü yaylalarından biri olan Anzer Yaylası yerli ve yabancı turistlerinde uğrak yerlerindendir. Çok sayıda endemik türde çiçeğe de ev sahipliği yapmakta. Aynı zamanda ülke çapında balıyla da ismi bilinmektedir.

11. Azdavay, Pınarbaşı / Kastamonu

Karadeniz’in doğusu gibi batısı da doğal güzelliklerle bezeli. Çok yakınındaki Küre Dağları Milli Parkı’nı da ziyaret edip bitki örtüsüne doyabilirsiniz. Ahşap evlerin sunduğu manzaralar da fotoğrafçılar için bulunmaz fırsat olacaktır. Kastamonu’yu ziyaret edecek olursanız mutlaka uğramanız gerekir. Bir ay içinde uğrayacak olduğum bir yer olduğunu da belirteyim.

12. Gito Yaylası, Hemşin / Rize

2400 m rakımda bulunan Gito Yaylasında yaklaşık 60 ev bulunuyor.  Çamlıhemşin üzerinden ise Çat yaylası istikametinde bu yaylaya ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 2 saat kadar sürüyor Gito’ya çıkış.

13. Hıdırnebi Yaylası, Akçaabat / Trabzon

Hıdırnebi kayalıkları arkasında bulunan alanda her yıl 20 Temmuz’da başlayıp üç gün süren Hıdırnebi Şenlikleri’nin düzenlendiği Hıdırnebi Tepesi, Doğal Manzara seyir terası konumundadır. Uçurumun başından baktığınızda denizi bile görmeniz mümkün ki harika bir tecrübe olacaktır.

14. Elevit Yaylası, Çamlıhemşin / Rize

Denizden 1800 metre yükseklikte bulunan bu bölge Yayla Köyü adıyla da bilinir. Ziyaret için en uygun zamanı ise Ağustos ayının 15’i, bu günlerde Elevit Yaylasında şenlikler de yapılmakta.

15. Uzungöl, Çaykara / Trabzon

Yine en meşhur turistik bölgelerimizden biri olan Uzungöl bir yayla olmasa da bu listede adı anılmalıydı. Koruma statülerine sahip bu bölgede yeşilin her tonunu görmeniz mümkün.

16. Sal Yaylası, Çamlıhemşin / Rize

Pokut Yaylası’yla arasında sadece 15 dakikalık yürüyüş mesafesi bulunuyor. Özellikle Temmuz ve Ağustos ayında yoğun şekilde ziyaretçi çekiyor.

17. Petran Yaylası, İkizdere / Rize

Rize’nin İkizdere İlçesi sınırları içerisinde yer alan Petran Yaylası, muhteşem doğası, zengin endemik bitki yapısı, temiz havası, doğal güzellikleri ile doğaseverlerin yoğun ilgisini çekiyor. Petran Yaylası Rize merkeze 80 km mesafededir.

18. Camili Köyü (Macahelİ), Borçka / Artvin

Doğa âşıklarının görülecekler listesinin en başlarında yer alması gereken, cennetten başka bir köşe. Buraya adımınız attığınızda abartısız bir şekilde başka bir gezegende olduğunuz hissine bile kapılabilirsiniz.

19. Beyazsu, Borçka / Artvin

Beyazsu Yaylası sırtını Karçal Dağları’na dayamış çok güzel bir yayladır. Bulut denizine gelmişken eşsiz güzellikteki buzul gölü Yıldız’a uğramanız lazım.

20. Haldizen, Çaykara / Trabzon

Demirkapı Yaylası olarak da bilinen yer Haldizen Dağları’nın eteklerinde bulunuyor. Etrafı dağ gölleriyle dolu. Eşsiz bir manzara sunan Uzungöl ise buraya sadece 20 km uzaklıktadır.

21. Huser Yaylası

Huser yaylası Ayder’in girişinin sol tarafını tutan dağlarda yerleşmiştir. Rakımı ve konumu açısından Ayder’e bağlı tüm yaylalar ve sıralı Kaçkar Dağları’nın eşsiz manzarasını görme imkânını sizlere sunuyor. Bölgenin en iyi manzaralı yaylası olup Özellikle birçok turist Ayder Yaylası’ndan günü birlik yürüyüşle Huser’e çıkarak muhteşem manzarayı seyretmektedir.

22. Sırt Yaylası, Ardeşen / Rize

Sırt yayla Ardeşen’e bağlı en kalabalık nüfusa sahip Laz yaylasıdır. Yaklaşık 300 evin bulunduğu Sırt yaylada evler otantik özelliği bitmiş yer yer eski evler bulunmaktadır. Her yıl Ağustos ayının 2.haftasında düzenlemiş olduğu şenlikler ise büyük ilgi görüyor

23. Verçenik Yaylası, Çamlıhemşin / Rize

Çamlıhemşin’den 60km uzaklıktadır. Kamp alanları fazlasıyla mevcut olup, çadır kültürüne tanıklık eden yaylalar arasındadır. Yaylanın çevresinde 10’un üzerinde göl vardır. Ayrıca 3711 metreyle Kaçkar’dan sonra en yüksek tepedir. Verçenik’te 2008 yılında başlayan Yayla şenlikleri de yapılmaktadır.

 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Zenginliğin ve Fakirliğin Uç Noktası Dubai…

Yazdır / PDF Sevdiğim memleketlerden biri olan Dubai’nin hep ihtişamını görüyoruz. Dubai’ye birde bu gözle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.