Ana Sayfa / Seyahat Haberleri / Dünya’da Mutlaka Görülmesi Gereken 25 Popüler Yer…

Dünya’da Mutlaka Görülmesi Gereken 25 Popüler Yer…

Seyahat sitesi TripAdvisor okuyucuları dünyada bu yıl en çok ziyaret edilen 25 yeri seçti.

 1. Machu Picchu / Peru

Machu Picchu, bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir. 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak seçilmiştir.

 1. Büyük Şeyh Zayed Camii / Birleşik Arap Emirlikleri

Abu Dabi’de Birleşik Arap Emirlikleri’nin kurucusu, 2004 ‘te hayatını kaybeden eski Devlet Başkanı Şeyh Zayed Bin Sultan Al Nahayan’ın anısına, 2007 yılında ibadete açılan camidir. Dünyanın sayılı büyük camileri arasındadır. Şeyh Zayed Camii’nde 40.000 kişi aynı anda ibadet edebilir.

 1. Angkor Wat / Kamboçya

Angkor Vat, Kamboçya’nın Siem Reap kentinde yer alan, Kral II: Suryavaman adına yapılmıi bir tapınaktır. Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tapınak 12. Yüzyılda inşa edilmiş olmasına karşın günümüze denk oldukça iyi bir korunma altında ulaşabilmiştir.

 1. Aziz Petrus Bazilikası / İtalya

Aziz Petrus Bazilikası ve San Pietro Bazilikası Roma’daki en büyük 4 bazilikadan ikincisidir. Vatikan’daki göze çarpan binadır. Kubbesi ile Roma’nın siluetindeki en önemli parçalardan biridir. Hristiyanlığın en büyük kilisesidir.

 1. Tac Mahal / Hindistan

Tac Mahal, Babür İmparatorluğu’nun 5. Hükümdarı Şah Cihan ( Şah-ı Cihan Dünyanın Şahı) (1593-1666) tarafından, o zamanki imparatorluğun başkenti olan Hindistan’ın Agra şehrinde, Jumna (Yamuna ) Nehri’nin kıyısında yaptırılmıştır.

 1. Kurtuba Camii / İspanya

İspanya’nın Cordoba şehrinde sonradan kiliseye çevrilmiş olan camidir. Endülüs Emevilerinin başkenti Kurtuba’da 600 cami vardır. Bu camilerin en anıtsal ve ihtişamlısı Kurtuba Cami’dir.

 1. Voskresenia Khristova Kilisesi / Rusya

İnşaatı 1883 tarihinde başlayıp, 1907 yılında tamamlanmış, St. Petersburg’da bulunan “Ortodoks Kilisesi’dir.”

 1. Elhamra Sarayı / İspanya

Elhamra Sarayı’nın temeli 1232 yılında, Gımıta Emirliği yanı Beni Ahmer (Nasiriler) Devletini kuran I. Muhammed ( Muhammed Bin Ahmer) zamanında atılmıştır.

 1. Lincoln Anıtı ve Havuzu / ABD

ABD’nin başkenti Washington, D.C.’de Başkan Abrahama Lincoln’ın anısına yapılmış anıt.

 1. Duomo Katedrali / İtalya

Lombardiya, İtalya’da bulunan katedraldir. Kapladığı alan olarak 11.700 m2 zemin yüzeyi alanı ile Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası, Londra’daki Aziz Paulus ve Sevilla katedrallerinden sonra Avrupa’nın dördüncü büyük katedralidir. Milano’nun merkezine adını verdiği Piazza Del Duomo meydanında bulunur. Katedralin yapımına 1386’da başlanmış ancak 500 yılda tamamlanmıştır.

 

 1. Golden Gate Köprüsü / ABD

Kaliforniya’daki San Francisco Körfezi’nin girişinde, Golden Gate Boğazı üzerinde bir asma köprüdür. Şu anda, dünyadaki en uzun yedinci asma köprüdür. Köprü uzunluğu 2,73 km, ayaklar arasındaki uzaklık 1,28 km’dir. Yüksekliği ise 235 metreyi bulur.

 1. Ayasofya / Türkiye

Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından, 532 -537 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup, 1453 yılında İstanbul’un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür.

 1. Grand Place / Belçika

Brüksel’de la Grand Place 17. Yüzyılda ağırlıklı olarak kalma, kamu ve özel yapıların son derece homojen bir organdır. Mimari, bu önemli siyasi ve ticari merkezinde dönemin sosyal ve kültürel hayatın düzeyinin canlı bir örnek teşkil etmektedir.

 1. Eyfel Kulesi / Fransa

Eyfel Kulesi, Paris’teki demir kule. Kule, aynı zamanda tüm dünyada Fransa’nın sembolü halini almıştır.

 1. Notre – Dame Katedrali / Fransa

Fransa’da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. Meryem Ana’ya ithafen isimlendirilmiştir.

 1. Çin Seddi / Çin

Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanan, Dünyanın en uzun savunma duvarıdır.

 1. Akropolis / Yunanistan

Atina Akropolisi Atina kentinin üzerinde yüksek bir kayalık üzerinde bulunan ve büyük mimari ve tarihi önemi olan birçok antik yapı kalıntılarını içeren eski bir hisardır.

 1. Kurtarıcı İsa Heykeli, Brezilya

Kurtarıcı İsa, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovada Dağı üzerinde yer alan ve şehrin sembollerinden biri olan İsa heykelidir. 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiştir.

 1. Big Ben / İngiltere

Londra’da Wesminster Sarayı’nın yanındaki ünlü saat kulesi. Dünyanın en büyük ikincş dört yüzlü saatidir. “Big Ben” aslında saat kulesinin çanının adıdır, ancak zamanla halk tarafından tüm yapıyı belirtmek için kullanılır olmuştur.

 1. Chiscken Itza, Meksika

Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda, Valladolid ve Merida arasında yer alan, Kristof Kolomb öncesi dönemde kurulmuş bir İtza Maya kentidir. Günümüzde Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanıdır.

 1. Wat Pho / Tayland

Bangkok, Tayland’da bulunan Budist tapınağıdır. Daha çok Reclining Buddha ( yatan Buda) olarak adlandırılır. Halen Tayland kralının yaşamakta olduğu Grand Palace’a çok yakındır. Tam ismi Wat Phra Chettuphon Wimon Mangkhlaram Ratchaworamahawihan’dır. Tapınak ayrıca geleneksel Thai Masajı’nında doğduğu yer olarak da bilinmektedir.

 1. Burç Halife / Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai’de inşası 4 Ocak 2010 tarihinde tamamlanan dünyanın en yüksek gökdelenidir.

 1. Avustralya Savaş Anıtı / Avustralya

Canberra’da bulunan Avustralya savaşı anıtı, savaşta ölen Avustralya’lıların anısına yapılmıştır ve bünyesinde geniş bir müze ve savaş galerisi bulunmaktadır. Müzede savaşta hayatını kaybeden 102 bin askerin anısını bulunmaktadır.

 1. Sidney Opera Binası, Avustralya

Sidney Opera Evi, Sidney’in sembolü ve 20. yüzyılın en ünlü yapılarından biri Danimarkalı ünlü mimar Jom Utzon bu eseriyle 2003 Pritzker Mimarlık Ödülünü kazanmıştır. UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesine eklenmiştir.

 1. Fushumi İnari Tapınağı / Japonya

Fushimi İnari Tapınağı Japonya’nın eski başkenti Kyoto şehrinde İnari dağının eteklerine kurulmuş bir Şinto tapınağıdır. Tapınağın tarihi hakkında kesin bir bilgi olamamakla birlikte 711 yılında Hata-no-Iroko tarafından bulunduğu söylenmektedir.

Zeynep POLAT

zeyneppolat@gezionerileri.com

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Zenginliğin ve Fakirliğin Uç Noktası Dubai…

Yazdır / PDF Sevdiğim memleketlerden biri olan Dubai’nin hep ihtişamını görüyoruz. Dubai’ye birde bu gözle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.