Ana Sayfa / Seyahat Haberleri / Avrupa’nın En İyi 10 Kayak Merkezi…

Avrupa’nın En İyi 10 Kayak Merkezi…

Hurriyet gazetesinin yaptığı alanında uzman jürinin seçtiği Avrupa’da ki en iyi 10 kayak merkezi.

İyi okumalar…

1.Dolamıtı / İtalya: Doğu İtalya Alplerinin yanında bulunan Dolomiti’de birbirine bağlı 12 kayak merkezi ve 450 lift var. Bunların en ünlüsü James Bond’un  ‘ For Your Eyes ‘ filminde Col Drusce’den Cortina d’Ampezzo’ya kaydığı pist. Tehlikeli olan bu güzergah çok iyi kayanlar için ayrılmış. Tek bir skipass ve kolay ulaşımla 1200 km’lik kayak safarisinin tadını çıkarın.

2.St. Morıtz / İsviçre: 1864’te kurulmuş olan kayak merkezi dünyanın en eskisi olma özelliğine sahip. Kayağın dışında buraya lüks, eğlence ve alışveriş içinde gelinebilir. 1913’te Çar II. Nikolay’ınn yazlık rezidansı olarak inşa edilmiş şimdiki Carlton Hotel’de kayak sonrasında sıcak çikolata için ve ardından atlı arabalarla romantik bir kasaba turuna çıkın.

 

3.Üç Vadiler / Fransa: Meribel, Belleville ve Courchevel kayak merkezlerinin bütününü oluşturan Üç Vadiler (Les Trois Vallees) 600 km’lik pist uzunluğuna sahip. Dünyaca tanınmış simalar hep burayı tercih ediyor. Bu yüzden kayarken David Beckham ve Roman Abramovich’in yanından geçebilirsiniz. Ama pahalı olduğunu düşünmeyin. Her keseye uygun bir bölüm var.

4.Kıtzbuhel /Avusturya: Geçmişi 700 yıl öncesine dayanan küçük bir ortaçağ kasabası olan Innsbruck’un 100 kilometre doğusunda yer alıyor. 173 km’lik 46 piste sahip merkez hizmette sınır tanımayan otantik oteller, son moda kayak elbiseleri ve malzemeleri satan mağazalarla dolu. Yüzde 30’u kolay pist. Geri kalanı usta kayakçıların meydan okumalarına sahne oluyor.

5.Ischgl / Avusturya: Avusturya Alpleri kayak merkezleriyle dolu. Ancak burası Avusturya’dan İsviçre’ye kaymayı mümkün kılıyor. Dilerseniz 240 km’lik pistlerinden pasaportunuzu yanınıza alarak İsviçre’nin Samnaun kasabasına doğrudan kayabilirsiniz.

6.Val D’isere / Fransa: Her biri 4 bin metre yükseklikteki birçok doruk  noktası sayesinde serbest stil ve pist dışı kayak yapmak isteyenler için ideal. Ayrıca 3656 metre yükseklikteki Grande Motte’un büyüleyici yamaçlarından kayabilir veya ünlü Bellevarde pistinin tadını çıkarabilirsiniz.Unutmadan Fransız ve dünya mutfağı lezzetlerini tadacağınız güzel restoranlar var.

7.Zermatt / İsviçre: Alpler’in ünlü kayak merkezi ulaşımın uzun sürmesi ve kasabada pek bir aracın bulunmamasından dolayı kayakçı akınına uğramıyor. Matterhorn Dağı’nın eteklerindeki geniş pistlerde gün boyu doya doya kayabilirsiniz. Ardından İtalya’ya geçip öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz.

8.Solden / Avusturya: 145 km pist uzunluğuna sahip kayak merkezi Ötztal Vadisi’ndeki Tiedenback buzulu üzerinde yer alıyor. Kayak Bölgesi Big 3 denilen üç zirveyi kapsıyor ve buralara lift sistemiyle rahatça ulaşabiliyorsunuz. 3250 metre yükseklikteki yer alması Solden’i yılın her mevsimi kaymaya uygun kılıyor. Burayı çoğunlukla Rus turistler ediyor.

9.St. Anton / Avusturya: Küçük bir kasabanın dünyanın en iyi kayak merkezleri arasında yer aldığına ilk başta inanamayacaksınız. Tesisleri, 120 km’lik pistleri ve eğlence kulüplerini görünce ve sebebini anlayacaksınız. Osman Cenk Demircioğlu, St. Anton için kış turizminin Bodrum’u dersek, hiç abartmayız.

10.Bansko / Bulgaristan: Hem yakın hem de yurt dışında bir kayak merkezi arıyorsanız doğru adres burası. Bulgaristan’ın yeni kayak merkezi 75 km uzunluğundaki 14 piste sahip. Kısa zamanda ülkenin önemli kayak merkezi olan Borovets’in tahtını salladı. Tesislerin, pistlerin, eğlence mekanlarının yeni olması ve kolay ulaşımıyla öne çıkıyor.

 

 

Zeynep POLAT

zeyneppolat@gezionerileri.com

 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Zenginliğin ve Fakirliğin Uç Noktası Dubai…

Yazdır / PDF Sevdiğim memleketlerden biri olan Dubai’nin hep ihtişamını görüyoruz. Dubai’ye birde bu gözle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.