Ana Sayfa / Genel / Sadece Kars’ta Tadabileceğiniz Lezzetler…

Sadece Kars’ta Tadabileceğiniz Lezzetler…

Doğu Ekspresi’nin son durağı ile beraberiz bu yazımızda. Son yıllarda popüler olan Anadolu turları birçok gezgin ve fotoğrafçı için sayısız seçenek sunuyor. Hal böyle olunca gezilen şehirlerin tarih, doğal ve kültürel güzelliklerinin yanı sıra yemekleri de popüler oluyor. Doğu Ekspresi ile son yılların en popüler son duraklarından olan Kars Çıldır turu, Ani Harabeleri gezisi ve daha birçok tarihi güzellikleri ile sizi bekliyor.
Kars’ta ne yenir denince akıllara her ne kadar bal ve kaşar peyniri ile gelse de börekleri, çorbaları, etli yemekleri ve tatlılarıyla unutulmaz lezzetler vadediyor ziyaretçilerine. İsterseniz gelin, Doğu Anadolu’nun en özel şehirlerinden biri olan Kars’ın birbirinden güzel ve yöresel yemekleriyle baş başa bırakalım sizi.

Hörre Çorbası
Kars mutfağına özgü olan, en bilindik ve en çok tercih edilen çorbalarından biri olan hörre, zahmetsiz hazırlanabildiği için haftada en az 2-3 kere pişer kendine has mimarisi olan Kars evlerinde. Un ile yapılan bu çorba, üzerine dökülen tereyağı ile Kars’ın buz gibi soğuklarında içinizi ısıtacak bir lezzet. Yemeklerinize sıcak bir başlangıç yapmak isterseniz, hörre çorbasını mutlaka denemelisiniz.
Hangel
İncecik açılan ve geleneksel olarak küçük kareler şeklinde kesilen hamurlar, öncelikle et suyunda haşlanıyor. Soğumasına izin verilmeden tabağa alınan hamur parçaları, hafif sarımsaklı yoğurt ile süsleniyor. En üzerine soğanlı bir harç eklenerek servis edilen hangel, her ne kadar basit bir yiyecek gibi görünse de sizi şaşırtacak bir lezzete sahip. Yörede Kars mantısı olarak da bilinen hangeli denemeden Kars turunuzu sonlandırmamalısınız.


Kars Kazı
Yörenin her yerinde yetiştirilen ve etinden çeşitli yemekler yapılan kaz, şehrin neresine giderseniz gidin, en çok göreceğiniz hayvan olma özelliğine sahip. Özellikle kış aylarında tüketilen kaz eti, doğal şartlar altında yetiştirildiği için bir başka güzel Kars’ta. Genellikle iç pilav ile fırında pişirilen kaz etinin tandır, haşlama, yahni gibi birçok çeşidi de mevcut. Doğu Ekspresi’nin bu son ilinde her öğününüzde kaz eti ile yapılan bir yemek yemeye özen gösterseniz iyi olur, zira doya doya yemediğiniz takdirde sizi bir daha Kars’a seyahat etmek zorunda bırakacak bir lezzete sahip.

Piti Kebabı
Doğu Anadolu’da yetişen o güzel kuzuların özenle seçilen etlerinin, safran ve kuyruk yağı ile pişirildikten sonra nohutla harmanlanması ile elde edilen karışım, tereyağı ile ıslatılarak yumuşatılan lavaşlar ile servis ediliyor. Tepsinin altına döşenen lavaşlar, piti kebabı ile dolduruluyor. Üzeri ise yoğurt, maydanoz ve pul biber ile süslenerek yemeye hazır hale geliyor. Hem doyurucu hem lezzetli olan piti kebabı, Kars mutfağının en unutamayacağınız yemekleri arasına girmek konusunda gerçekten iddialı!


Kars Katmeri
Her yerde yapılan katmeri Kars’a özgü yapan şey ise, yörede incecik yufkaların 5 kat açılıyor olması. Bolca yağlanarak rulo şeklinde sarılan yufkalar, gül şeklinde tepsiye yerleştiriliyor ve fırında pişmeye bırakılıyor. Çay saatlerinde bir vazgeçilmez haline gelen katmer, yediden yetmişe herkesin sevdiği ve sizin de çayınızı yudumlarken mutlaka tadına bakmanız gereken, kendi şahsına münhasır bir lezzet olarak listemizdeki yerini alıyor.


Nezik
Kars turunuzda tadabileceğiniz bir başka hamur işi ise nezik. Her yörede farklı bir isme sahip olan bu hamur işini Kars’a özel yapan şey, hamurunun su yerine kaymakla açılıyor olması. Ne ince ne kalın, tam ideal şekilde açılan hamurlar sacın üzerinde her iki tarafı da eşit kızaracak şekilde pişirilerek yenmeye hazır hale geliyor. İsteğe göre içine tatlı veya tuzlu malzemeler konup sarılarak da yenilen neziği, sade haliyle seven de bir hayli fazla. Çay saatlerinde katmerin yanında en çok tüketilen neziğin tadına bakmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Feselli
Neziğin kardeşi diyebileceğimiz feselli her ne kadar Ardahan yöresinde meşhur olsa da Kars’ta da sevilen ve çokça tüketilen bir diğer hamur işi olarak karşımıza çıkıyor. Nezikten daha kalın bir şekilde açılan hamurlar, sacın üzerinde yavaş yavaş pişirilerek yemeye hazır hale geliyor.
Erişte Pilavı
Yine Türkiye’nin hemen her yerinde bulabileceğiniz, lâkin Kars’ta farklı bir tarifle yapılan bir lezzetten bahsedeceğiz. Erişte pilavını Kars yöresinde mercimek ve patates ile pişiriyorlar. Et yemeklerinin yanında sıkça göreceğiniz kendine has bir tadı olan bu pilavın tadına bakmadan geçmeyin deriz.

Kars Kaşarı
Her köşe başında dev tekerlekler halinde bulabileceğiniz Kars kaşarı, günün her öğününde ve her yiyeceğin yanında yenilebilecek bir lezzete sahip. Lezzetinin yanında kelimelerin kifayetsiz kaldığı bu kaşar hakkında söylenebilecek çok bir şey yok aslında; zira tadına baktığınızda neden bu kadar ünlü olduğunu hemen anlayacaksınız.

Kars Balı
Yüksek tepelerde ve sadece soğuk iklimde yetişen kır çiçeklerinden elde edilen bu Kars balı, gerek tadıyla gerek kokusuyla diğer tüm ballardan ayrılıyor. İnsan eli değmeyen yükseklikteki yaylalarda, kimyasal maddelerle asla tanışmamış çiçeklerden çıkan bu bal, ölene dek unutamayacağınız bir tada sahip.

Şimdiden iyi gezmeler…

Bir Cevap Yazın