Ana Sayfa / Yurt Dışı Gezi Önerileri / Avrupa / Açık Hava Müzesi gibi bir şehir Budapeşte
budapeşte

Açık Hava Müzesi gibi bir şehir Budapeşte

Açıkçası Viyana – Budapeşte – Prag üçlüsünde en çok Budapeşte’yi beğendim. Budapeşte’ye Viyana’dan Eurolines otobüsleri ile 3 saatte gittik. Otobüs ücreti tek yön 22 Euro ve internetten bilet alınabiliyor. İnternetten bilet alsanız bile otobüsün kalktığı terminale gittiğinizde mutlaka check-in yapmanız gerekiyor, yerleriniz orada belli oluyor. Otobüsler inanılmaz rahat. Yollar da öyle. Vakit azlığından biz Budapeşte’ye günü birlik gittik. Günü birlik gittiğimiz için hop on hop off otobüs bileti alıp (48 saat 20 Euro) tüm şehri bu otobüsle gezdik ve yine aynı bilet dahilinde bir saatte tekne turu yaptık. Kesinlikle tavsiye ederim.

Zaman az olunca otobüsün gezdirdiği her mekanda inemedik ama gezerken otobüsün içindeki kulaklıklarda Türkçe seçeneği olduğu için her mekanın tarihini öğrenme fırsatı bulduk.

Osmanlı bu şehirde yaklaşık 150 yıl kalmış. Daha sonradan ülkeye gelen Almanlar ve Avusturyalılar Türkleri unutturmak için onları ülkeden kovan komutanların heykellerini tabiri caiz ise her köşe başına dikmişler.

Budapeşte, Macaristan Viyana’ya göre çok daha ucuz bir şehir. Euro kullanmıyorlar, para birimleri HUF. Maalesef ülke’ye indiğinizde mutlaka parayı çevirmeniz lazım. Otobüs terminalinde az çevirin çünkü çok fazla komisyon alıyorlar.

Dediğim gibi her yeri gezmediğimiz için bize verilen rehberde gezilecek yerleri aşağıda yazıyor olacağım. Ayrıntılı gezdiğimiz yerlerin de açıklamalarını yazacağım.

O tarafa yolunuz düşer ise uğramadan sakın dönmeyin derim, ben şehri çok beğendim.

Gezilecek Yerler: 

 1. Jozsef Nador Ter
 2. Erzsebet Ter
 3. Andrassy Üt 3.
 4. Opera Binası
 5. Hösök Tere
 6. Keleti Palyaudvar
 7. Newyork Cafe
 8. Astoria
 9. Ferenciek Tere
 10. Sıklo / Funıcular
 11. Var / Castele Dısrıct
 12. Citadella
 13. Marcius 15.Ter

Ayrıntılı gezdiğimiz mekanlar:

1-Newyork Cafe:  Görülmeye değer bir cafe. Her ne kadar başörtülü olduğumuz için bizi kenar köşe bir yere alsalar da kötü davranmadılar. Soluklanmak biraz dinlenmek ve bir bitki çayı içmek için ideal bir yer. Evet fiyatlar biraz pahalı ama oraya kadar gitmişken değer.

 2. Citadella: Otobüslerin Fotoğraf çekimi olarak mola verdikleri tepe. Budapeşte manzarası gerçekten görülmeye değer

 

 1. Tekne Turu:Biz tekne turuna tam hava kararırken gittik, hem gündüz hem gece halini görme fırsatı bulduk. Kesinlikle gece derim ve mutlaka yapılmalı. İşte tekne turundan fotoğraflar

 

 1. Hösök Tere :Budapeşte’nin merkez meydanı çok fazla bir şey yok. Cafeler var ama Newyork Cafe’den sonra sönük kalıyor. Bir kaç resim.

 

Budapeşte’nin metrosu Avrupa’nın en eski metrosu imiş. Şehrin her bölgesine metro ile ulaşabilirsiniz.

Ve bir kaç Budapeşte Fotoğrafı :

 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

İtalya’nın Romantik Kasabası Lago di Nemi…

Yazdır / PDF Merhaba, Roma Seyahatimizde gezdiğimiz küçük, romantik kasaba Lago di Nemi. Roma’ya 21 …

Yorum

 1. Gerçekten Budapeşte harika ve sakin bir şehir.Tekrar gitmiş gibi olduk:) Ben gItmeden önce rehber ayarladım. Arkadaşlar süperlerdi. Havalimani transferini ve şehir turu kusursuzdu. vaktinizi iyi kullanmak için kesinlikle aynısını yapın derİm. Şehri hikayeleri ve tarihiyle gezmek çok zevkliydi . Google budapestetur diye yazinca cikiyorlar ). Estergona gelmişken gidin derim. Çigan gecesinde yer bulamadık bir dahaki sefere dedik…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.