Ana Sayfa / Türkiye Gezi Önerileri / Alaçatı / Ege’nin Renkli Kasabası Alaçatı…
alaçatı

Ege’nin Renkli Kasabası Alaçatı…

Benimde uzun zamandır merak ettiğim ve bu sene gidebildiğim son zamanlar da ise popülaritesinin daha da arttığı en sembol özellikleri ise dar sokakları, şirin mi şirin göz alıcı taş evleri, yel değirmenleri, meşhur şirin kafeleri, butik otelleri ve dükkânları ile gerçekten dikkat çekici güzellikte ki bu belde İzmir’in çeşme ilçesine bağlı şirin bir ege kasabası.

Alaçatı’da ilk dikkat çeken ise begonvil çiçeklerin sarmaladığı renkli taş evler.. Bu evler insana ben burada yaşlanabilirim hissiyatını enjekte ediyor, bu rengârenk eski zaman evleri ise Rumlar tarafından inşa edilmiş, yeni yapılan yerler ise bu düzeni bozmayacak şekilde inşa ediliyor.

Belde’nin diğer sembolü konumunda olan yel değirmenleri ise Alaçatı’nın rüzgâr enerjisinden yararlanmak için yapılmış ve bu devasa büyüklükte olan değirmenler ise Türkiye’de ilk Alaçatı’da inşa edilmiş, ilk rüzgar elektrik santralı ise burada kurulmuş.. Kendine has rüzgârıyla rüzgâr sörfüne de elverişli olan Alaçatı Türkiye’de sörf için akla gelen bir numaralı yer olarak hem yerli hem de birçok yabancı turistin akınına uğramakta.

Alaçatı’nın o renkli dar sokaklarında bulunan dükkânları mekânları gezerken insanın gerçekten başı dönüyor diyebilirim. Arnavut kaldırımlı sokaklarda bulunan o renkli begonviller tarafından gizlenen taş evlerin bulunduğu sokakları gezerken de bol resim çekilin.

Alaçatı’da görülmesi gereken yerlerin başında ise kafelerin ve alışveriş dükkânlarının yoğun olduğu Hacımemiş Mahallesi, Alaçatı Antika Pazarı, yukarıda anlattığım Tarihi Taş Evlerinin bulunduğu sokakları, Alaçatı Port, Dünyanın en önemli sörf alanları arasında olan Yumru koyu ve Cumartesi günleri kurulan Alaçatı Pazarı.
Alaçatı’ya özel araçla gidebileceğiniz gibi İzmir garajından kalkan otobüslerle de 15 TL gibi bir ücret karşılığında 2 saatlik yol sonunda ulaşabilirsiniz.

Alaçatı’da doğal olarak ege mutfağının yöresel yemekleri hâkim. Çeşit çeşit mezeleri, kendine has meşhur ot yemeklerini burada yiyebilirsiniz. Bu konuda size de tavsiye edebileceğim mekân ise Asma Yaprağı. Ayrıca mutlaka alaçatı muhallebisi ve kumrusu yemeyi de unutmayın.

Bence Alaçatı mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer ve eminim ki siz gidip gördüğünüzde burada yaşasaydım diyebileceğiniz yerlerin listesinde olacak

İyi tatiller, İyi gezmeler

 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Kurban Bayramı Gezi Planımız…

Yazdır / PDF Merhaba, Her zaman ki gibi bayram ziyaretlerimiz ve Kurban kesme işlemimizden sonra …

Yorum

  1. Güzel ve eğlenceli bir gezi için gerçekten muazzam bir yer. Otel fiyatlarıda gayet uygun geldi.
    http://www.oteldenal.com.tr/izmir-otelleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.